Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022
Prawo do wspólnego rozliczenia małżonków
Oboje z żoną uzyskujemy dochody z umowy o pracę opodatkowane według skali podatkowej. Jesteśmy małżeństwem od 5 lat i łączy nas wspólność majątkowa. Moja małżonka dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, która jednak od 1,5 roku jest zawieszona. Za 2021 r. żona nie uzyskała z działalności żadnego przychodu oraz nie poniosła kosztów. Czy za 2021 r. możemy złożyć wspólne zeznanie PIT-37?
Jedną ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład jest zwiększenie kręgu osób będących małżonkami, którym przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia za 2021 r.
Małżonkowie mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mogą skorzystać z preferencji, jaką jest wspólne rozliczenie małżonków, gdy spełnią łącznie następujące warunki:
- pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy albo od dnia jego zawarcia do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
- pozostają w ustroju wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
- żadne z małżonków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, do której zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o pdof (podatek liniowy) lub o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu najmu prywatnego, w roku podatkowym nie osiągnęło przychodów ani też nie poniosło kosztów uzyskania przychodów, ani nie było obowiązane albo nie korzystało z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń - tym samym z działalności złożą zerowy PIT-36L lub PIT-28.
Skoro zatem Czytelnik przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim z żoną, z którą łączyła go wspólność majątkowa, ponadto żona z zawieszonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym nie osiągnęła w 2021 r. żadnego przychodu, a także nie poniosła kosztów, co zostanie wyrażone poprzez złożenie tzw. zerowego PIT-36L, to rozliczenia dochodów za 2021 r. uzyskanych z umów o pracę będą mogli dokonać wspólnie w PIT-37.
Przykład 1
Pan Jan i pani Agata przez cały 2021 r. byli małżeństwem i łączyła ich wspólność majątkowa. Oboje uzyskują przychody z umowy o pracę (skala podatkowa). Pani Agata dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą (ryczałt ewidencjonowany), z której przychód za 2021 r. wyniósł 12.000 zł. Pan Jan i pani Agata nie mogą dokonać wspólnego rozliczenia za 2021 r. z uwagi na przychód z działalności pani Agaty opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym.
Pani Halina i pan Józef od 15 lat są małżeństwem. Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą (skala podatkowa), pani Halina jest na rencie zdrowotnej. W 2021 r. przed notariuszem podpisali umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Z uwagi na to nie przysługuje im prawo do wspólnego rozliczenia za 2021 r.
Pani Olga i pan Adam są małżeństwem od 3 lat, łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Oboje uzyskują dochody z umowy o pracę. Pan Adam prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą (podatek liniowy), jednak za 2021 r. nie osiągnął żadnych przychodów i złoży tzw. zerowy PIT-36L. Pani Olga i pan Adam za 2021 r. będą mogli rozliczyć wspólnie swoje dochody z umów o pracę. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|