Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022
Zeznanie roczne samotnego rodzica
Od 2 lat jestem rozwiedziona i samotnie wychowuję 4 letnią córkę oraz 3 letniego syna. Moim jedynym źródłem dochodu jest praca na etacie. Czy w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu w rozliczeniu PIT-37 za 2021 r. nie mogę już skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci?
Rzeczywiście tzw. Polski Ład (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.) zlikwidował z dniem 1 stycznia 2022 r. możliwość rozliczania się w rocznym zeznaniu wspólnie z dziećmi, wprowadzając w to miejsce ulgę, o której mowa w dodanym do ustawy o pdof z tym samym dniem art. 27ea. Te nowe rozwiązania znajdą zastosowanie po raz pierwszy w zeznaniach za 2022 r.
W rocznych PIT za 2021 r. samotnych rodziców obowiązują zatem zasadniczo dotychczasowe zasady, co oznacza, że jako tzw. samotny rodzic w rocznym PIT może się rozliczyć rodzic lub opiekun prawny, który jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Posiadanie jednego ze wskazanych statusów nie jest jednak wystarczające dla skorzystania z tej preferencji. Taka osoba musi rzeczywiście samotnie wychowywać dzieci.
Aby rodzic mógł się rozliczyć w zeznaniu PIT z dochodów opodatkowanych według skali podatkowej jako samotny rodzic, dziecko musi spełnić kilka warunków. W ten sposób za 2021 r. może się bowiem rozliczyć podatnik objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, samotnie wychowujący w roku podatkowym dzieci:
1) małoletnie,
2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3) do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach: o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym i nauce bądź w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu, na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o pdof, lub przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.
Nowością jest jednak to, iż w PIT za 2021 r. nie ma już warunku, że do rodzica (opiekuna prawnego) rozliczającego się z podatku dochodowego jako tzw. samotny rodzic, jak i do dzieci, z którymi dokonuje wspólnego rozliczenia, nie mogą mieć w roku podatkowym zastosowania przepisy: o podatku liniowym, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem dotyczącym tzw. prywatnego najmu.
Zatem mogą rozliczyć się na preferencyjnych zasadach również, gdy mają do nich zastosowanie te przepisy, ale jednocześnie przez cały rok podatkowy nie osiągnęli przychodów ani nie ponieśli kosztów uzyskania przychodów (oraz nie byli zobowiązani lub uprawnieni do zwiększania lub pomniejszania podstawy opodatkowania albo przychodów, zobowiązani lub uprawnieni do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|