Świadczenia pozapłacowe a zwolnienie z opodatkowania
Zamierzamy zatrudnić nowych pracowników. Wśród osób uczestniczących w rekrutacji znajdują się takie, które nie ukończyły 26 lat. Nasi pracownicy poza wynagrodzeniem otrzymują także inne świadczenia takie jak: pakiety medyczne, dofinansowanie studiów czy karnetów sportowych finansowane przez pracodawcę. Czy u pracowników przed 26. rokiem życia świadczenia pozapłacowe należy opodatkować?
Wartość wypłaconych przez pracodawcę świadczeń pozapłacowych generuje u pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń zaliczany do źródła, jakim jest stosunek pracy. W odniesieniu do świadczeń, takich jak karnet sportowy czy pakiet medyczny, przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych wygenerowany zostaje już z racji samej możliwości skorzystania z określonych świadczeń.
Ponieważ przychód z tytułu uzyskania opisanych świadczeń powstaje w ramach stosunku pracy, to u pracownika, który nie ukończył 26. roku życia, jego wartość może korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że jego zakresem objęte są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof, przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 tej ustawy, a także przychody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy o praktykach absolwenckich, oraz przychody z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy - Prawo oświatowe otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia. Korzystają one ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Może się zdarzyć, że któreś z pozapłacowych świadczeń takiego pracownika korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie innych tytułów wynikających z przepisów ustawy o pdof. Wówczas pracodawca jako płatnik pdof ich wartości nie bierze pod uwagę przy wyliczaniu limitu omawianego zwolnienia. Z art. 21 ust. 39 ustawy o pdof wynika bowiem, że przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających tzw. zerowemu PIT nie uwzględnia się przychodów:
- podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
- zwolnionych od podatku dochodowego oraz
- od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W omawianej sytuacji w limicie zerowego PIT pracodawca nie uwzględni dofinansowania studiów pracowników, jeżeli zostaną w stosunku do niego spełnione kryteria do zastosowania zwolnienia od pdof określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|