Dobrowolna rezygnacja z zerowego PIT
Zatrudniam na umowę o pracę młodą kobietę w wieku 23 lat. Przy rozliczaniu jej wynagrodzenia uwzględniam zwolnienie z opodatkowania wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Pracownica ta poprosiła mnie, abym przy ustalaniu jej wynagrodzenia nie uwzględniał ulgi dla młodych, ponieważ chce uzyskać nadpłatę na koniec roku. Czy jako pracodawca mogę zaprzestać uwzględniania ulgi dla młodych przy wynagrodzeniu osoby do 26. roku życia?
W przypadku osób, które nie ukończyły 26. roku życia, wartość niektórych uzyskanych przez nie przychodów może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. W oparciu o ten przepis zwolnieniem od pdof objęte są m.in. przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof oraz przychody z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. W efekcie gdy łączna kwota należności ze stosunku pracy pracownika, który nie ukończył 26 lat, nie przekroczy do końca grudnia wskazanego limitu, świadczenia uzyskane przez niego z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Przy obliczaniu zaliczek na podatek płatnik pdof dokonujący świadczeń objętych zakresem przedmiotowego zwolnienia zobowiązany jest stosować je z urzędu. Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom do niego uprawnionym złożenie płatnikowi wniosku o jego niestosowanie. Gdy podatnik - tak jak pracownik, o którym mowa w pytaniu - zdecyduje się na to rozwiązanie, wówczas płatnik nie będzie stosował zwolnienia i zaliczki na pdof będzie pobierał najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Podatnik jest zobowiązany składać ten wniosek odrębnie dla każdego roku podatkowego. Możliwość złożenia takiego wniosku jest praktycznym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych podatników uprawnionych do omawianej preferencji, którzy przychody korzystające z omawianego zwolnienia osiągają od więcej niż jednego płatnika. W ich przypadku uwzględnianie zwolnienia przez każdego płatnika mogłoby skutkować obowiązkiem dokonania znacznej dopłaty podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Jest również sposobem na wygenerowanie nadpłaty podatku za dany rok podatkowy, która uwzględniona w zeznaniu rocznym da podatnikowi zwrot podatku za ten okres.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|