Umorzenie kosztów szkolenia
Miejski Zakład Komunikacji (MZK) zawarł z przyszłym pracownikiem umowę na sfinansowanie kursu motorniczego. Kandydat zostanie skierowany na kurs, a po jego ukończeniu zostanie on zatrudniony na okres 3 lat, po przepracowaniu których MZK umorzy pracownikowi koszty odbytego kursu. W razie nieukończenia szkolenia lub rozwiązania umowy o pracę przed upływem 3 lat z winy lub inicjatywy pracownika będzie on zobowiązany do zwrotu kosztów kursu. Czy wartość umorzonych kosztów będzie stanowić dla pracownika przychód podatkowy?
"(...) do przychodów pracownika zaliczane są wszelkie dokonane przez pracodawcę wypłaty pieniężne, wartość pieniężna świadczeń w naturze oraz wartość nieodpłatnych świadczeń ponoszonych przez pracodawcę za pracownika.
Stosownie do art. 12 ust. 4 ww. ustawy (o pdof - przyp. red.), za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Jednocześnie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ww. ustawy, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
(...) art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odsyła do zwolnienia z opodatkowania wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami wyłącznie w zakresie dotyczącym przyznania przedmiotowych świadczeń przez pracodawcę, a więc odwołuje się wyłącznie - do wynikających z regulacji ogólnych zawartych w Kodeksie pracy - relacji pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, wynikających z działań pracodawcy na rzecz podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika.
(...) Mając na uwadze (...) cytowane przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że nie została spełniona przesłanka decydująca o zastosowaniu zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż świadczenie w postaci szkolenia na kursie motorniczych nie zostało przyznane osobie będącej pracownikiem.
(...) zatem, skoro umorzenie kosztów szkolenia odbytego przed nawiązaniem stosunku pracy nastąpi już po zawarciu z tą osobą stosunku pracy, wartość tego świadczenia będzie stanowić przychód pracownika, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niekorzystający ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy.
(...) w konsekwencji na Wnioskodawcy jako płatniku spoczywa obowiązek, stosownie do postanowień art. 31 i 32 ww. ustawy, obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób, które uzyskają przychody ze stosunku pracy".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 czerwca 2021 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.324.2021.2.RR)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|