Gminny dowóz niepełnosprawnych dzieci
Gmina, realizując swój ustawowy obowiązek, zapewnia dzieciom niepełnosprawnym bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu do przedszkola i innych form wychowania przedszkolnego. W sytuacji gdy to rodzice organizują indywidualny dowóz dziecka do tych placówek, gmina zwraca im koszty takiego dowozu. Czy w opisanej sytuacji u osób korzystających z dowozu lub zwrotu kosztów powstaje przychód do opodatkowania, a gmina powinna im wystawić PIT-11, wykazując w nim wartość otrzymanych świadczeń?
"(...) Zgodnie z (...) art. 9 ust. 1 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, źródłem przychodów są »inne źródła«. W myśl art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: (...) inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
(...) Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 pkt 40c ww. ustawy, wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów przejazdu, o których mowa w art. 39 ust. 3 i 4 ustawy (...) Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 - przyp. red.).
(...) zgodnie z art. 32 ust. 6 ustawy (...) Prawo oświatowe (...) obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
Zgodnie z art. 39a ust. 1 ww. ustawy obowiązki, o których mowa w art. 32 ust. 6 i art. 39 ust. 4, gmina spełnia poprzez zorganizowanie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dzieci, młodzieży i uczniów we własnym zakresie albo poprzez zwrot rodzicom kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.
(...) Mając na uwadze powyższe, zwrot rodzicom niepełnosprawnych dzieci kosztu dowozu dzieci do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, będący realizacją obowiązku wynikającego z art. 32 ust. 6 ustawy Prawo oświatowe, dokonywany w wysokości i przy spełnieniu warunków wynikających z art. 39a ww. ustawy nie skutkuje powstaniem u tych osób przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, do wypłacanych (...) ww. kwot nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące zarówno źródeł przychodów, jak i zwolnień przedmiotowych, w tym zwolnienia wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 40c ww. ustawy. Zatem w związku z omawianymi świadczeniami Wnioskodawca nie jest zobowiązany do wystawiania informacji PIT-11 (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 maja 2021 r., nr 0115-KDWT.4011.91.2021.2.DS)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|