Odsetki w czasie postępowania podatkowego
Z decyzji wydanej przez urząd skarbowy w sprawie wymiaru podatku PIT za 2018 r. wynika, że mam zaległość w wysokości prawie 4.500 zł. Odwołałem się od tej decyzji do dyrektora izby administracji skarbowej. Czy w czasie trwania postępowania odwoławczego biegną odsetki za zwłokę od zaległości podatkowej wynikającej z zakwestionowanej decyzji?
TAK. Wniesienie odwołania od decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego nie wstrzymuje naliczania odsetek za zwłokę.
Podatek nieuregulowany w terminie płatności staje się zaległością podatkową. Wiąże się to z obciążeniami odsetkowymi. Odsetki za zwłokę trzeba uiścić od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku, do dnia uregulowania należnej kwoty (z wyłączeniem okresów wskazanych w art. 54 Ordynacji podatkowej). Czas trwania postępowania podatkowego zmierzającego do określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego - toczącego się zarówno przed organem pierwszej instancji, jak i organem odwoławczym - nie jest w zasadzie okresem wyłączonym z naliczania odsetek za zwłokę.
Redukcja obciążeń odsetkowych następuje w przypadku opieszałego prowadzenia sprawy. Podatnik zapłaci mniejsze odsetki za zwłokę, gdy decyzję wydaną przez organ pierwszej instancji otrzyma po 3 miesiącach od podjęcia postępowania podatkowego. Nie nalicza się ich za okres od dnia wszczęcia postępowania do dnia doręczenia decyzji. Mowa o tym w art. 54 § 1 pkt 7 Ordynacji podatkowej. Obciążenia odsetkowe zmniejszają się także w przypadku niewydania decyzji w terminie przez organ odwoławczy. Odsetek za zwłokę nie płaci się za okres od dnia następnego po upływie tego terminu do dnia doręczenia decyzji adresatowi. Wskazuje tak art. 54 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej.
Opisanych przerw w naliczaniu odsetek za zwłokę nie stosuje się, jeżeli do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik lub jego przedstawiciel albo zwłoka powstała z powodów niezależnych od organu podatkowego. Ocena, czy przedłużenie postępowania nastąpiło z przyczyn niezależnych od organu podatkowego, powinna uwzględniać złożoność sprawy, liczbę i rodzaj przeprowadzanych dowodów, terminowość i celowość inicjatyw podejmowanych przez urzędników czy czas niezbędny do dokonania poszczególnych działań organizacyjnych. Jeżeli te czynności zajmowały odpowiednią ilość czasu oraz były uzasadnione z uwagi na stan sprawy, to należy uznać, że nie ma podstaw do zmniejszenia obciążeń odsetkowych (por. wyrok NSA z dnia 4 listopada 2020 r., sygn. akt II FSK 1719/18).
Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|