Decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności
Odwołałem się od decyzji urzędu skarbowego określającej zobowiązanie w podatku VAT. Urząd skarbowy wydał jednak postanowienie o opatrzeniu decyzji rygorem natychmiastowej wykonalności. Zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Czy wniesienie zażalenia wstrzyma egzekucję?
NIE. Wniesienie zażalenia na postanowienie w sprawie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności nie wstrzymuje wykonania decyzji.
Rygor natychmiastowej wykonalności nadawany jest w formie postanowienia. Można je zakwestionować, wnosząc zażalenie, a jeżeli nie przyniesie to zmiany stanowiska organów podatkowych - kierując sprawę do sądu administracyjnego. Konsekwencją uchylenia postanowienia jest umorzenie wszczętego na jego podstawie postępowania egzekucyjnego. Należność wynikająca z decyzji opatrzonej w takim przypadku rygorem natychmiastowej wykonalności przestaje być bowiem wymagalna. Następstwem umorzenia postępowania egzekucyjnego jest uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych. Zastosowane środki egzekucyjne tracą moc i nie wywołują skutków prawnych. Nie dotyczy to jedynie praw osób trzecich nabytych w wyniku czynności egzekucyjnych.
Skoro umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie skutków prawnych podjętych czynności, to nie doszło również do przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Środek egzekucyjny, który ze względu na wadliwość podstawy podjęcia egzekucji w ogóle nie powinien być stosowany, nie wywołuje skutków prawnych. Takie stanowisko zajął NSA w uchwale z dnia 28 kwietnia 2014 r., sygn. akt I FPS 8/13. Orzeczenie to odwołuje się do przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.), które w 2020 r. zostały zmienione, ale należy uznać je za aktualne. Uchwała stanowi, że uchylenie postanowienia o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności i w konsekwencji umorzenie postępowania egzekucyjnego w oparciu o art. 59 § 1 pkt 2 i art. 60 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, powoduje unicestwienie materialnoprawnych skutków zastosowania środka egzekucyjnego w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego na podstawie art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej. Wspomniany art. 59 § 1 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji mówił o umorzeniu postępowania egzekucyjnego m.in. w przypadku braku wymagalności dochodzonej należności. Obecnie przepis ten podaje jako przyczynę umorzenia postępowania egzekucyjnego niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym.
Jednocześnie jednak aktualny art. 59 § 1 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wskazuje jako przesłankę umorzenia postępowania egzekucyjnego niedopuszczalność egzekucji administracyjnej. W sformułowaniu tym mieści się brak wymagalności dochodzonej należności. Taka zmiana nie przekreśla więc aktualności uchwały co do skutków uchylenia postanowienia o nadaniu decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Nowelizacja nie zniosła wymogu umorzenia postępowania egzekucyjnego z powodu niewymagalności dochodzonej należności. Nadal też umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie czynności egzekucyjnych. Pozostają w mocy jedynie prawa osób trzecich nabyte na skutek tych czynności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|