Wnioski dowodowe składane przez podatnika
Miałem kontrolę podatkową w zakresie VAT. Nie wniosłem w terminie zastrzeżeń do protokołu kontroli i nie złożyłem korekt rozliczeń VAT. Urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe. Czy w jego trakcie mogę składać wnioski dowodowe odnoszące się do ustaleń zawartych w protokole kontroli?
TAK. Niewniesienie zastrzeżeń do protokołu kontroli nie uniemożliwia podatnikowi składania wniosków dowodowych w pokontrolnym postępowaniu podatkowym.
Przebieg kontroli podatkowej przeprowadzonej przez urząd skarbowy dokumentowany jest w protokole. Zawiera on m.in. określenie przedmiotu i zakresu kontroli, opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Jeżeli podatnik nie zgadza się z ustaleniami kontrolnymi, może wnieść zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia protokołu.
Uznaje się, że jeżeli podatnik nie złoży w terminie wyjaśnień lub zastrzeżeń do protokołu, to nie kwestionuje ustaleń kontroli podatkowej. Określa tak art. 291 § 3 Ordynacji podatkowej. Przepis ten ma mobilizować podatnika do szczegółowego przeanalizowania ustaleń zawartych w protokole i ustosunkowania się do tych, z którymi się nie zgadza, aby w ten sposób wyjaśnić wszelkie wątpliwości bez konieczności podejmowania postępowania podatkowego. Konsekwencją niewniesienia w terminie zastrzeżeń do protokołu kontroli nie jest jednak ograniczenie prawa do negowania materiału dowodowego zebranego w ramach kontroli podatkowej, a wykorzystywanego w pokontrolnym postępowaniu podatkowym. Podatnik ma prawo składać w toku postępowania podatkowego wnioski dowodowe i wypowiadać się na temat materiału dowodowego niezależnie od tego, czy wcześniej kwestionował ustalenia kontroli, czy nie (por. wyrok NSA z dnia 24 października 2018 r., sygn. akt II FSK 2312/18).
Fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi podatkowemu z urzędu nie wymagają dowodu.
Dowodem może być wszystko, co przyczyni się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Taką definicję podaje art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgłoszone przez podatnika wnioski dowodowe nie są jednak automatycznie uwzględniane i przeprowadzane. Wynika to z art. 188 Ordynacji podatkowej. Żądanie przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że te okoliczności są stwierdzone wystarczająco innym dowodem. Dowód, którego przeprowadzenia domaga się podatnik, musi być istotny z punktu widzenia przyczynienia się do wyjaśnienia sprawy i niezbędny do ustalenia stanu faktycznego w ramach zakreślonych przez przepisy prawa materialnego mające zastosowanie w sprawie (por. wyrok NSA z dnia 27 listopada 2020 r., sygn. akt II FSK 2069/18). Organ podatkowy ocenia, czy dana okoliczność została udowodniona, na podstawie całego materiału dowodowego przy uwzględnieniu zasad logiki, doświadczenia życiowego, reguł logicznego wnioskowania (por. wyrok NSA z dnia 16 marca 2021 r., sygn. akt II FSK 2581/18). Nieuwzględnienie przez urząd skarbowy wniosku dowodowego można zakwestionować w odwołaniu od decyzji.
Dowody w sprawach podatkowych:
|
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|