Zapłata opłaty skarbowej od pełnomocnictwa
Urząd skarbowy wszczął wobec mnie postępowanie podatkowe w zakresie VAT. Reprezentuje mnie pełnomocnik - udzieliłem mu pełnomocnictwa szczególnego. Pełnomocnictwo zostało złożone w urzędzie skarbowym. W jakim terminie należy uiścić opłatę skarbową?
Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa w urzędzie skarbowym.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego wiąże się, co do zasady, z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej. Wynosi ona 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa). Opłatę skarbową należy wpłacić na rzecz prezydenta miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym pełnomocnictwo jest składane. Wymaganą kwotę można uregulować w kasie urzędu miasta lub przelać na rachunek bankowy. Dowód zapłaty należy dołączyć do pełnomocnictwa lub dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 3 dni od dnia złożenia pełnomocnictwa. Dowód może mieć formę wydruku potwierdzającego wykonanie operacji bankowej. Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej powstaje z chwilą złożenia pełnomocnictwa. Ciąży on solidarnie na mocodawcy i pełnomocniku. Oznacza to, że opłata skarbowa może być uregulowana w całości przez podatnika (mocodawcę) lub pełnomocnika albo przez każdego z nich w części (np. po połowie).
Nieuiszczenie opłaty skarbowej nie skutkuje nieważnością pełnomocnictwa. Urząd skarbowy, stwierdzając jej brak, ma obowiązek poinformować o tym organ właściwy w sprawie opłaty skarbowej (prezydenta miasta). Sam nie bada przesłanek nieuregulowania opłaty skarbowej. Reguluje to art. 11 ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 ze zm.). Urząd skarbowy ma obowiązek przekazać organowi podatkowemu właściwemu w sprawie opłaty skarbowej zbiorczą informację o przypadkach nieuiszczenia należnej opłaty skarbowej od dokonanych przez niego czynności urzędowych, wydanych zaświadczeń oraz złożonych do niego dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz ich odpisów, wypisów czy kopii. Takie zestawienie zawiera: imię i nazwisko (nazwę lub firmę), adres podmiotu zobowiązanego do uiszczenia opłaty skarbowej oraz przedmiot, od którego jej nie uiszczono, w tym dane jednoznacznie identyfikujące ten przedmiot. Wspomniana informacja, jest przekazywana co miesiąc, do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nie uiszczono należnej opłaty skarbowej. Organ podatkowy właściwy w sprawie opłaty skarbowej, otrzymawszy taką informację, powinien wszcząć postępowanie, aby wyjaśnić, czy w danym przypadku pełnomocnictwo podlega opłacie skarbowej, czy też podmiot składający taki dokument jest od niej zwolniony.
"(...) informacja o braku stosownej opłaty może stanowić dla organu podatkowego podstawę do wszczęcia postępowania podatkowego przy zastosowaniu przepisów Ordynacji podatkowej. (...) O ile dany dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa w danej sprawie podlega opłacie skarbowej bądź osoba posługująca się takim dokumentem nie jest objęta zwolnieniem od opłaty skarbowej, to brak jej zapłaty w chwili złożenia takiego dokumentu (...) skutkuje powstaniem zaległości w tej opłacie (...)". Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 826/15 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|