Wezwanie do przedłożenia dowodu w formie JPK
Urząd skarbowy wszczął wobec naszej firmy postępowanie podatkowe w zakresie CIT za 2020 r. Otrzymaliśmy wezwanie do przedłożenia plików JPK_KR i JPK_FA. Mamy na to 3 dni. Czy może być wyznaczony tak krótki termin?
TAK. Termin przedstawienia dowodu na żądanie organu podatkowego nie może być krótszy niż 3 dni.
Urząd skarbowy, prowadząc postępowanie podatkowe, ma obowiązek zebrać kompletny materiał dowodowy. Może w tym celu zażądać przekazania w postaci JPK całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Dotyczy to: ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągów bankowych (JPK_WB), magazynu (JPK_MAG), faktur (JPK_FA), faktur wystawianych w przypadku nabycia produktów rolnych od rolnika ryczałtowego (JPK_FA_RR), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR), ewidencji przychodów (JPK_EWP). Warunkiem realizacji wezwania jest prowadzenie księgi podatkowej lub tworzenie dowodu księgowego przy użyciu programu komputerowego.
Urząd skarbowy, wzywając do przekazania pliku, wyznacza termin realizacji tego obowiązku z uwzględnieniem charakteru dowodu i stanu sprawy. Nie może być on krótszy niż 3 dni. Stanowi tak art. 189 § 2 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z ogólnymi zasadami obliczania terminu podatkowego określonego w dniach, jeżeli jego początkiem jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się dnia, w którym ono nastąpiło. Termin przekazania pliku na żądanie urzędu skarbowego biegnie więc od dnia następnego po dniu doręczenia wezwania. Upływa ostatniego z wyznaczonej liczby dni o północy. Uwzględnia się dni robocze i wolne od pracy. Jeżeli jednak ostatni dzień terminu wypada w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, termin upływa następnego dnia po dniu lub dniach wolnych.
Pliki trzeba sporządzić zgodnie ze schematami publikowanymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk). Trzeba je przekazać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (aplikacji udostępnionej przez resort finansów, komercyjnej aplikacji on-line lub odpowiednio przystosowanego programu księgowego) albo na nośnikach danych (np. pendrivie, karcie pamięci, CD/DVD). Wykluczone jest przesłanie plików e-mailem na skrzynkę organu podatkowego. Pliki przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej muszą być opatrzone profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Po prawidłowej weryfikacji struktury logicznej oraz poprawności danych i podpisu elektronicznego otrzymuje się Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Nośniki danych można natomiast przekazać bezpośrednio urzędnikowi prowadzącemu sprawę (powinien on sporządzić z tej czynności protokół) lub przesłać tradycyjną pocztą.
Przykład Spółka z o.o. otrzymała wezwanie z urzędu skarbowego do przedłożenia JPK_KR i JPK_FA. Wezwanie zostało jej doręczone 2 listopada 2021 r. Pliki mają być przekazane w terminie 3 dni. Termin ten upłynie 5 listopada 2021 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|