Koszty wynagrodzenia członka rodziny
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji lodów, w której zatrudnia pracowników. Z jedną z pracownic zatrudnioną na czas nieokreślony na stanowisku szefa produkcji zawarł on związek małżeński. Czy wynagrodzenie wypłacane z tytułu umowy o pracę żonie oraz składki ZUS odprowadzane od tego wynagrodzenia stanowią dla podatnika koszt uzyskania przychodu?
"(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki; kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika (...).
(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie (...) o praktykach absolwenckich, świadczeń pieniężnych z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy (...) - Prawo oświatowe, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 6ba.
Z wnioskowania a contrario powyższego przepisu wynika, że z mocy prawa - co do zasady - kosztem uzyskania przychodów są wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to zatem m.in. wynagrodzeń za pracę.
(...) Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa, należy stwierdzić, że w sytuacji gdy Wnioskodawca w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej zatrudnia, na umowę o pracę, swoją żonę, to wypłacone jej wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę może stanowić dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów, osiągniętych z działalności gospodarczej.
Kosztem uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy będzie również opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe, składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Reasumując - wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę wypłacane żonie Wnioskodawcy stanowi koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Również opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 czerwca 2021 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.320.2021.2.IM)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|