Usługi małżonka w kosztach działalności żony
Podatniczka na potrzeby działalności gospodarczej wynajmuje od męża, z którym pozostaje we wspólności majątkowej, budynek biurowo-magazynowy stanowiący jego odrębny majątek. Mąż podatniczki zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i świadczyć usługi (marketingowe, konserwacyjne, obsługi maszyn) na rzecz firmy żony. Czy w tej sytuacji podatniczka wydatki poniesione na zakup usług od męża będzie mogła rozliczyć w kosztach podatkowych?
"(...) Aby (...) wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, winien (...) spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
(...) Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci (...).
Powyższy przepis wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Przy czym - użyty w nim termin »wartość pracy« należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie). Pojęcie to należy jednak traktować ściśle, co oznacza, że trzeba tu rozdzielać - dla celów niezaliczenia do kosztów uzyskania przychodów - składniki wynagrodzenia za świadczoną pracę od dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy - takich, które nie mają wpływu na wartość pracy własnej (czyli są przez pracodawcę ponoszone niezależnie od tego, jaki jest wkład pracy pracownika, np. ekwiwalent za narzędzia, świadczenia bhp). Nie ma tu znaczenia, czy między małżonkami istnieje wspólność, czy odrębność majątkowa.
W przypadku gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi, ponieważ każdy z małżonków jako odrębny przedsiębiorca będzie wykonywał usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawiał faktury za wykonane usługi.
(...) wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię na nabycie usług od męża prowadzącego odrębną działalność gospodarczą i właściwie przy tym zewidencjowane i udokumentowane, przy założeniu że małżonkowie pozostają w ustroju ustawowej wspólności majątkowej, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej Wnioskodawczyni. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 kwietnia 2021 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.111.2021.1.KP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|