Koszty wynajmu hali sportowej
Podatnik wynajmuje halę sportową, którą udostępnia swoim pracownikom w ramach organizacji czasu wolnego poza godzinami pracy. Zajęcia sportowe pracowników mają na celu poprawę: atmosfery wśród załogi, sprawności fizycznej, zadowolenia z pracy oraz lepszą integrację zespołu, co przedkłada się na lepszą pracę tych osób. Korzystanie z hali przez pracowników jest dobrowolne i nieodpłatne. Podatnik koszt wynajmu w całości pokrywa z własnych środków na podstawie otrzymanych faktur. Czy wydatki poniesione na wynajem hali sportowej może rozliczyć w kosztach firmowych?
"(...) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...): kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
(...) aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (...),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Koszty ponoszone przez podatnika należy ocenić pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.
(...) Kosztami podatkowymi są także m.in. tzw. »koszty pracownicze«. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na różnego rodzaju cele związane ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą.
(...) Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że umożliwienie pracownikom firmy dostępu do hali sportowej w istocie może wpłynąć na poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy (...) i w efekcie poprawę efektywności pracy. (...) zmotywowani pracownicy bardziej angażują się w powierzone im obowiązki i przyczyniają się do zwiększenia przychodów w firmie. Wspólne uprawianie sportu przez pracowników pomaga również w propagowaniu i rozpowszechnianiu pozytywnego wizerunku firmy.
Reasumując - koszty związane z wynajmem hal sportowych w celu organizacji czasu wolnego dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 czerwca 2021 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.260.2021.1.AA)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|