Zwolnienie przychodów z tytułu posiłków w podróży służbowej ograniczone limitami diet
Niezależnie od formy, w jakiej pracodawca zapewnia pracownikom wyżywienie podczas wykonywania zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, ze zwolnienia od podatku korzysta tylko ta część otrzymanego świadczenia związanego z wyżywieniem, która nie przekracza wysokości diet określonych w przepisach Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydanych na podstawie art. 775 § 2 K.p.
"(...) skarżąca (...) w zakresie rozliczania należności z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych, stosuje przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (...) w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 - przyp. red.) na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
(...) zapewnia pracownikom odbywającym podróż służbową krajową całodzienne wyżywienie zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, (...), a pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną należność pieniężną na całodzienne wyżywienie zgodnie z § 14 ust. 4 powołanego (...) aktu. (...) nie wypłaca pracownikom diet z tytułu podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Pracownicy mogą płacić za wymienione należności firmową kartą kredytową, dokumentując wydatki za pomocą faktur lub rachunków oraz potwierdzeń zapłaty, stanowiących wydruk z rachunku bankowego przypisanego do firmowej karty kredytowej. (...) wydatki poniesione przekraczają i będą przekraczać: kwotę diety na zapewnienie całodziennego wyżywienia pracownikom odbywającym podróż służbową krajową (...) oraz należności pieniężnej na wyżywienie, pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną (...). (...) wnioskodawczyni zwróciła się (...) z pytaniem, czy ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy (o pdof - przyp. red.) korzystają przyznane przez nią wydatki - niezależnie od ich wysokości, pod warunkiem, iż ww. wydatki na wyżywienie prawidłowo udokumentowano fakturami lub rachunkami i potwierdzeniem zapłaty.
(...) Minister Finansów (...) uznał (...), że ze zwolnienia od podatku korzysta wyłącznie wartość tej części otrzymanych przez pracownika świadczeń na pokrycie kosztów wyżywienia w podróży bez względu na formę tego świadczenia (zaliczka, karta służbowa czy też zwrot wydatków), która nie przekroczy wysokości diety określonej w powołanym rozporządzeniu. Rezygnacja przez pracodawcę z wypłacania diety na rzecz finansowania kosztów wyżywienia nie oznacza, że w takiej sytuacji zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) u.p.d.o.f. (ustawy o pdof - przyp. red.) nie obejmuje limitu dla należności związanych z wyżywieniem pracownika podczas podróży służbowej, bowiem należności te również korzystają ze zwolnienia do wysokości określonego limitu.
(...) skarżąca wniosła skargę do WSA.
(...) W ocenie Sądu I instancji (...) wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety i inne należności do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy (podkreślenie Sądu) w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce strefy budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju lub poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.
(...) Skoro ani z treści art. 775 § 1 K.p. (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm. - przyp. red.) ani z jasnego brzmienia przepisów rozporządzenia MPiPS nie wynikają limity wysokości wskazanych powyżej należności, czyli »innych należności wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) u.p.d.o.f.« należy przyjąć, że jeśli dojdzie do ich udokumentowania w sposób przewidzianym w § 5 ust. 2 rozporządzenia MPiPS, będą mogły one skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
(...) Od wymienionego (...) wyroku wywiedziona została przez pełnomocnika organu skarga kasacyjna, którą zaskarżono wyrok WSA w całości.
(...) Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
(...) Skarga kasacyjna ma usprawiedliwione podstawy i dlatego zaskarżony wyrok podlega uchyleniu.
(...) nie sposób zgodzić się z prezentowaną przez Sąd pierwszej instancji tezą, że gdy pracownik przedstawia faktury w celu zwrotu poniesionych wydatków na hotele, czy wyżywienie nie można mówić o limicie zwolnienia z podatku do wysokości diet określonych kwotowo w rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczących podróży krajowych i zagranicznych.
(...) Oznacza to, że w rozumieniu art. 12 ust. 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 16 u.p.d.o.f. nadwyżka kwoty zwróconych pracownikowi wydatków na całodzienne wyżywienie w trakcie krajowej i zagranicznej podróży służbowej ponad kwoty diet, o których mowa w rozporządzeniach jest przychodem pracownika ze stosunku pracy podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (...)".
(wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 3582/15)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|