Wydatki na aplikację radcowską poniesione przed otwarciem firmy
Koszty w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o pdof stanowią wydatki, które można powiązać z działalnością gospodarczą, a nie te, które poniesiono kiedykolwiek bez ryzyka wpisanego w charakter działalności gospodarczej.
"(...) P.S. (...) od 4 stycznia 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą (...). Działalność ta polega na wykonywaniu zawodu radcy prawnego. (...) W grudniu 2012 r. złożył ślubowanie, co zwieńczyło starania (...) o uzyskanie uprawnień radcy prawnego. Wnioskodawca poniósł (...) koszty związane z aplikacją oraz wpisem na listę radców prawnych.
(...) W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym (...) zadał (...) pytanie - czy koszty poniesione przed rozpoczęciem (...) działalności gospodarczej (...) w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego (...), stanowią koszt uzyskania przychodu?
(...) Zdaniem organu wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych radcy prawnego, (...) należy zaliczyć do wydatków o charakterze osobistym, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy prawniczej. Pomimo że wnioskodawca (...) przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej (...) poniósł wskazane (...) wydatki (...), to nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
(...) W skardze złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) P.S. wniósł o uchylenie (...) interpretacji indywidualnej.
(...) Zdaniem Sądu wydatki poniesione przed rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej w celu uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu radcy prawnego, warunkujących (...) wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii radcy prawnego, nie mogą zostać zaliczone do kosztów.
(...) Skarżący w skardze kasacyjnej zaskarżył powyższy wyrok w całości.
(...) W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (...) uiszczenie opłaty za wpis na listę aplikantów radcowskich, opłaty roczne za aplikację radcowską, składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie radcowskim w charakterze aplikanta opłata za egzamin radcowski i za wpis na listę radców prawnych, jest warunkiem koniecznym do uzyskania tytułu zawodowego radcy prawnego i wykonywania tego zawodu. Niemniej jednak wydatki te nie pozostają w ścisłym związku przyczynowym z ewentualnymi przychodami, które osiągać będzie skarżący jako radca prawny prowadzący działalność gospodarczą. Wydatki te bowiem wykazywały przede wszystkim związek przyczynowy z uzyskaniem odpowiednich kwalifikacji zawodowych przez osobę fizyczną.
(...) gdy wydatki te były ponoszone, zarówno prowadzenie deklarowanej działalności gospodarczej, jak i uzyskanie przychodu z niej było zdarzeniem przyszłym i niepewnym.
(...) W tym przypadku wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie mogą zostać uznane za poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, ponieważ ono jeszcze nie istniało. W konsekwencji trafnie Sąd pierwszej instancji uznał, że wydatki te w istocie rzeczy mają charakter osobisty i służą wyłącznie zdobyciu kwalifikacji zawodowych, a co za tym idzie nie można uznać ich za koszt uzyskania przychodów (...)".
(wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. akt II FSK 892/16)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|