Kwalifikacja przychodów z najmu majątku wycofanego z firmy
W przypadku gdy najem dotyczy składnika majątku związanego z działalnością gospodarczą, przychody uzyskane z tego tytułu kwalifikuje się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a w sytuacji, gdy najem nie dotyczy takiego składnika, przychód z tego tytułu należy kwalifikować do źródła przychodów z najmu.
"(...) Wnioskodawca wraz z małżonką, na zasadzie wspólności majątkowej, jest właścicielem nieruchomości, które (...) są wykorzystywane (...) w (...) jednoosobowej działalności gospodarczej. Skarżący rozważa możliwość zlikwidowania tej działalności i wynajmowanie swojego majątku w ramach »najmu prywatnego«. (...) zamierza wycofać z przedsiębiorstwa składniki majątku, zamknąć działalność i oddać wycofane składniki majątku w ramach »prywatnego najmu« innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Czynności wynajmu nieruchomości (...) będą wykonywane w celach zarobkowych, we własnym imieniu, bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Cel wynajmu będzie (...) nastawiony na osiągnięcie dochodu (...). Najem będzie dokonywany we własnym imieniu (...) w sposób zorganizowany i ciągły. Działanie w związku z wynajmem nie będzie miało przypadkowego charakteru, a powtarzalny.
W związku z powyższym (...)zadano następująco pytanie. Czy po zlikwidowaniu działalności gospodarczej (wyłączeniu nieruchomości z działalności) Skarżący może rozliczyć dochody z wynajmu nieruchomości w ramach najmu prywatnego i opodatkować przychody 8,5% podatkiem zryczałtowanym?
(...) zdaniem organu (...) wskazane we wniosku przychody z najmu nieruchomości nie mogą stanowić źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 updof (ustawy o pdof - Dz. U. z 2018 r. poz. 200 ze zm. - przyp. red.), gdyż z uwagi na profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły charakter prowadzonego najmu, podejmowane przez Podatnika czynności wypełniają przesłanki zawarte w art. 5a pkt 6 updof. Zatem przychody uzyskiwane z tytułu najmu, nawet jeżeli Wnioskodawca uprzednio wycofa przedmiotowe nieruchomości z przedsiębiorstwa i zlikwiduje działalność gospodarczą, winien zaliczyć do źródła przychodów (...) pozarolniczej działalności gospodarczej (...) i opodatkować w sposób przewidziany dla tego źródła przychodów.
(...) W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...) na ww. interpretację, występując o jej uchylenie w całości (...), skarżący postawił zarzuty naruszenia przepisów (...).
(...) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje: skarga zasługuje na uwzględnienie, gdyż zarzuty (...) okazały się częściowo zasadne.
(...) przychody z najmu mogą być kwalifikowane do dwóch źródeł przychodów, tj. do pozarolniczej działalności gospodarczej, a także do najmu jako samodzielnego źródła przychodów. Kryterium ich rozróżnienia stanowi (...) przedmiot najmu, a więc to, czy przedmiot ten stanowi składnik majątku związany z działalnością gospodarczą.
(...) czynności podejmowane w zakresie najmu czy też dzierżawy nieruchomości z istoty swojej wypełniają cechy charakteryzujące działalność gospodarczą i kryteria wymienione w art. 5a pkt 6 updof. Jednak w ocenie Sądu, nie oznacza to, że przychody uzyskiwane z tego tytułu winny być (...) kwalifikowane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Przepis art. 10 ust. 1 pkt 6 updof w sposób wyraźny wyodrębnia, jako osobne źródło przychodów, m.in. najem i dzierżawę, bez rozróżnienia rozmiarów tej aktywności, jednocześnie z końcowego fragmentu tej normy wynika, że jedynym kryterium wyłączającym zastosowanie tego przepisu, w odniesieniu do umów najmu czy też dzierżawy, jest związanie składników majątkowych będących przedmiotem takiego stosunku prawnego z działalnością gospodarczą.
(...) W realiach rozpoznawanej sprawy zauważyć należy, że (...) Wnioskodawca wskazał wyraźnie, iż zamierza wycofać wprowadzone do przedsiębiorstwa składniki majątku, zamknąć działalność i oddać wycofane składniki majątku w ramach »prywatnego najmu« innemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą. Organ interpretacyjny dopuścił się zatem niewłaściwej oceny co do zastosowania w sprawie art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, gdyż bezpodstawnie uznał, że przedmiotowe nieruchomości będą związane z działalnością gospodarczą podatnika także po jej likwidacji. W konsekwencji za zasadny należało uznać także zarzut skargi dotyczący naruszenia przez organ interpretacyjny innego przepisu prawa materialnego, tj. art. 10 ust. 1 pkt 6 updof poprzez przyjęcie, że przepis ten nie może zostać zastosowany przy opodatkowaniu przychodów podatnika z najmu nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej, w ramach której był dotychczas wykorzystywany. (...)".
(wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 marca 2018 r., sygn. akt VIII SA/Wa 36/18 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|