Wydatki na ubezpieczenie przedsiębiorcy
Koszty poniesione w celu uzyskania przychodu odnoszą się do konkretnego źródła przychodu i wymagane jest istnienie związku przyczynowego między wydatkami a uzyskanym przychodem. W pojęciu użytym przez ustawodawcę w celu uzyskania przychodów musi mieścić się obiektywnie istniejący związek, nie zaś subiektywne przekonanie podatnika.
"(...) Jak wskazał Sąd pierwszej instancji (wnioskodawczyni, skarżąca) podała, że prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej.
(...) W przypadku choroby lub wypadku, (...) wystąpi realne zagrożenie płynności finansowej (...), co spowoduje (...) konieczność zamknięcia prowadzonej działalności.
(...) Dążąc do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów zabezpiecza się na taką ewentualność poprzez wydatek na składkę ubezpieczeniową (...). Ubezpieczenie ma gwarantować, obok jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, wypłatę miesięcznego świadczenia na wypadek niemożności prowadzenia działalności gospodarczej.
(...) Jego ideą jest gwarancja podtrzymania dochodu (...) gdy niemożliwe lub zagrożone jest uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej (...). Wypłata świadczenia ma zagwarantować ochronę i zabezpieczenie źródła przychodów (...). Wnioskodawczyni (...) zadała (...) pytanie: Czy składka z tytułu powyższego ubezpieczenia, stanowi koszt podatkowy?
(...) Minister Finansów w zaskarżonej interpretacji indywidualnej uznał (...), że wydatki na dobrowolne ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek niezdolności do pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku nie zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu z działalności gospodarczej. Nie można stwierdzić w sposób jednoznaczny, że wydatki te przyczynią się do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. W konsekwencji nie stanowią wydatków na zabezpieczenie źródła przychodów, lecz wydatki o charakterze osobistym. Tym samym, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
(...) skarżąca wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
(...) w ocenie Sądu (...) trafna jest argumentacja organu, że celem poniesienia kosztów ubezpieczenia strony było niepogorszenie jej sytuacji materialnej i utrzymanie poziomu życia sprzed choroby, czy też wypadku. Wydatki te należy zatem zaliczyć do wydatków o charakterze osobistym.
(...) skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości.
(...) W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, ideą tego ubezpieczenia jest gwarancja podtrzymania dochodu w sytuacji, gdy niemożliwe lub zagrożone jest uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej (...). Nie sposób zatem przyjąć, aby wydatek na ubezpieczenie został poniesiony w celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.
(...) W konsekwencji trafnie przyjął organ interpretacyjny, a za nim Sąd pierwszej instancji, że wydatek ten w istocie rzeczy ma charakter osobisty i służy zaspokojeniu osobistych potrzeb skarżącej, a co za tym idzie nie można uznać go za koszt uzyskania przychodów (...)".
(wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. akt II FSK 22/16)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|