Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021
Dokumentowanie eksportu towarów
Ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych regulacji w zakresie wystawiania faktur dokumentujących eksport towarów. Wystawia się je w analogicznych terminach, jak w przypadku transakcji krajowych. Dotyczy to faktur wystawianych zarówno do dostawy towarów (eksportu), jak i zaliczki otrzymanej na poczet eksportu.
Korygowania eksportu towarów należy dokonywać z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 29a ust. 13 i 17 ustawy o VAT.
Zgodnie z tymi przepisami w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 ustawy o VAT, czyli gdy:
- sprzedawca udziela nabywcy, po dokonaniu sprzedaży, opustów i obniżek cen (np. rabatów),
- nabywca zwraca sprzedawcy towary,
- sprzedawca zwraca nabywcy całość lub część zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło (tj. zwraca zaliczki/przedpłaty)
obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
Zasadę tę stosuje się odpowiednio gdy stwierdzono pomyłkę w kwocie podatku na fakturze i wystawiono fakturę korygującą do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.
Warunku posiadania dokumentacji nie stosuje się jednak m.in. w przypadku eksportu towarów.
W przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania.
W przypadku eksportu towarów zwiększenie podstawy opodatkowania, następuje nie wcześniej niż w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wykazane zostały te transakcje.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|