Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021
Zwrot podatku VAT podmiotom dokonującym importu towarów
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 80) określa przypadki, gdy kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów i usług oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.
Podatnicy, którzy chcą złożyć wniosek o zwrot muszą spełnić warunki określone w ww. rozporządzeniu.
» Zwrot z tytułu reklamacji towarów
Podatnicy, którzy dokonali importu towarów w standardowej procedurze i opłacili podatek należny z tego tytułu, mają prawo do zwrotu tego podatku w sytuacji, gdy towary podlegają reklamacji i zostaną w związku z tym wywiezione poza terytorium Unii Europejskiej.
Zwrot podatku przysługuje podmiotom, które spełniają łącznie następujące warunki:
1) złożyły zgłoszenie rejestracyjne i posiadają numer identyfikacji podatkowej oraz u których sprzedaż nie jest zwolniona na podstawie art. 113 ustawy o VAT i które nie wykonują wyłącznie czynności zwolnionych z VAT;
2) w całości zapłaciły podatek należny z tytułu importu towarów;
3) posiadają dokument celny stwierdzający dokonanie importu reklamowanych (i wywiezionych poza terytorium UE) towarów, z którego wynika kwota podatku naliczonego z tytułu importu tych towarów;
4) były importerami tych towarów i posiadają związane z tym dokumenty celne;
5) posiadają dokument potwierdzający wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej.
Zwrot podatku, o którym mowa, następuje na wniosek podatnika, który należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego. Musi on zawierać:
1) wartość oraz ilość importowanych towarów, których dotyczy zwrot podatku;
2) kwotę podatku, o której zwrot ubiega się podatnik.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty celne (związane z importem), dokumenty potwierdzające wywóz poza terytorium UE (w następstwie reklamacji) oraz dowód zapłaty podatku.
Zwrot podatku nie dotyczy kwot podatku naliczonego:
1) o które przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego lub
2) które zostały zwrócone na podstawie odrębnych przepisów, lub
3) zapłaconego z tytułu importu towarów objętych procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, jeżeli wywóz towaru nastąpił po upływie miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano importu.
Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku na rachunek bankowy podatnika nie później niż w terminie 45 dni od dnia otrzymania wniosku wraz z dołączonymi dokumentami.
» Towary i usługi nabyte do celów służbowych instytucji i organów UE
Zwrot podatku przysługuje również instytucjom lub organom Unii Europejskiej, posiadającym siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium kraju, z tytułu nabycia towarów i usług do celów służbowych tych instytucji i organów, pod warunkiem, że ich wartość na fakturze wynosi co najmniej 500 złotych łącznie z podatkiem.
» Nabycie towarów przez członków personelu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) do użytku osobistego
Zwrot podatku przysługuje członkom personelu Agencji, zatrudnionym na okres roku lub dłużej, z tytułu nabycia na terytorium kraju, przeznaczonych do ich użytku osobistego w Rzeczypospolitej Polskiej:
1) towarów, o których mowa w art. 12 ust. 4 Umowy w sprawie siedziby Frontex, przez okres nie dłuższy niż 12 następujących po sobie miesięcy w okresie dwóch lat od dnia podjęcia zatrudnienia w Agencji, w ilościach niehandlowych, w czasie podjęcia pierwszego zatrudnienia w Agencji;
2) pojazdu silnikowego, raz na 3 lata, w okresie zatrudnienia w Agencji.
Zwrot podatku przysługuje do kwoty 20.240 złotych a wartość towarów wykazanych na fakturze wynosi co najmniej 500 złotych łącznie z podatkiem.
» Nabycie towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej
Podatnikom, którzy dokonują nabycia towarów i usług lub importu towarów za środki finansowe przekazane im bezpośrednio na odrębny rachunek bankowy, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przysługuje zwrot podatku naliczonego, pod warunkiem że do tych czynności nie miała zastosowania stawka 0%. Zwrot podatku przysługuje również w przypadku, gdy nabycie towarów i usług lub import towarów są finansowane w części ze środków z rachunku bankowego, na którym są ulokowane wyłącznie środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, a w części - z innych środków finansowych.
Za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej uważa się bezzwrotne środki przekazane polskim podmiotom z budżetu UE na podstawie umów zawartych z Rządem RP:
1) dotyczących Programu Pomocy w Przebudowie Gospodarczej Państw Europy Środkowej i Wschodniej (PHARE), w tym złotowe fundusze partnerskie powstałe w wyniku realizacji tego programu (CPF), a także środki, które zostały przekazane polskim podmiotom na podstawie umów zawartych z nimi przed dniem 1 maja 2004 r. na sfinansowanie programów realizowanych przez te jednostki w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej oraz w ramach innych programów wspólnotowych Unii Europejskiej;
2) dotyczących kontraktów zawartych przed dniem 1 maja 2004 r. w ramach Przedakcesyjnego Instrumentu Polityki Strukturalnej (ISPA),
3) przekazane przez rządy państw obcych lub organizacje międzynarodowe udzielające pomocy na podstawie:
a) umów zawartych z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej,
b) jednostronnych deklaracji rządów i organizacji międzynarodowych udzielających pomocy
- z wyłączeniem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz przypadków, kiedy umowa nie wyłącza możliwości opłacania podatku ze środków finansowych bezzwrotnej pomocy zagranicznej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|