Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021
Kurs walut w imporcie towarów
Zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na złote na potrzeby rozliczania podatku VAT określone zostały w art. 31a ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w przypadku, gdy:
- kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej - przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT),
- podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej - przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (w tej sytuacji podatnik również może zastosować zamiast średniego kursu NBP, kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny - art. 31a ust. 2 ustawy o VAT).
Uwaga
Powyższe reguły ustalania kursów walut nie są stosowane w przypadku faktur dokumentujących import towarów wystawionych w walucie obcej.
W art. 31a ust. 3 ustawy wskazano, że w przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi. Wynika to z faktu, że ustalając podstawę opodatkowania importowanych towarów, podatnik powinien stosować przepisy dotyczące ustalania wartości celnej. Jeśli poszczególne elementy składające się na wartość celną towarów wyrażone są w walucie obcej, to konieczne jest dokonanie przeliczenia na złotówki.
Podatek należny wykazany w zgłoszeniu celnym stanowi zarazem dla podatnika podatek naliczony, odliczany w deklaracji za miesiąc otrzymania dokumentu celnego lub w deklaracji za jeden z trzech kolejnych okresów rozliczeniowych. Podstawą dokonania odliczenia jest w tym przypadku dokument celny, zatem brak jest podstaw do odrębnego przeliczania dla celów VAT faktur związanych z importem towarów.
Zgodnie z objaśnieniami podatkowymi w zakresie pakietu rozwiązań SLIM VAT: "(...) W podatku VAT mogą wystąpić transakcje powodujące obowiązek przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania określonych w walucie obcej, których nie przelicza się w podatku dochodowym w odniesieniu do określenia przychodu (transakcje dla których nie powstaje przychód w podatku dochodowym).
Jeżeli u podatnika wystąpi taka transakcja, to mimo wyboru dla celów VAT opcjonalnych metod przeliczania walut przyjmowanych przez niego dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym, będzie obowiązany do zastosowania dla tej transakcji dotychczasowych zasad przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania określonych w walucie obcej.
Jako przykłady transakcji dla których nie jest możliwe zastosowanie zasad przeliczania stosowanych przez podatnika w podatku dochodowym można wskazać m.in. transakcje stanowiące wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub import usług.
Odrębną kategorię stanowią również zasady przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania określonych w walucie obcej w zakresie importu towarów. W tym zakresie nie ulegają zmianie dotychczasowe zasady - w przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się nadal zgodnie z przepisami celnymi.
Wystąpienie w danym okresie rozliczeniowym transakcji, których nie przelicza się w podatku dochodowym w odniesieniu do określenia przychodu nie wpływa na stosowanie opcji w podatku VAT dla pozostałych transakcji. (...)".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|