Podatek VAT w eksporcie i imporcie - Dodatek nr 12 do Poradnika VAT nr 15 (543) z dnia 10.08.2021
Rozliczenie podatku VAT od importu
Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów ustawodawca zawarł w dziale VII ustawy o VAT.
Importerzy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym albo w rozliczeniu zamknięcia, kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących stawek z zastrzeżeniem art. 33b (który dotyczy podatników stosujących odprawę scentralizowaną). Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym lub rozliczeniu zamknięcia kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, zobowiązany jest do wydania decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celno-skarbowego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych.
Jeżeli przed zwolnieniem towaru, o którym mowa w art. 194 UKC, organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje decyzję, w której określa:
1) podatek w prawidłowej wysokości - w przypadku gdy decyzja jest wydawana przed zwolnieniem towaru;
2) różnicę między kwotą podatku w prawidłowej wysokości a kwotą podatku już wykazaną - w przypadku gdy decyzja jest wydawana po zwolnieniu towaru.
Jeżeli po zwolnieniu towaru organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym, rozliczeniu zamknięcia albo decyzji kwota podatku została wykazana nieprawidłowo albo nie została określona w prawidłowej wysokości, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje decyzję określającą różnicę między kwotą podatku w prawidłowej wysokości a kwotą podatku już wykazaną albo określoną.
Po przyjęciu zgłoszenia celnego lub po przedstawieniu rozliczenia zamknięcia podatnik może wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie decyzji określającej różnicę między kwotą podatku w prawidłowej wysokości a kwotą podatku już wykazaną albo określoną.
Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego podatku, z zastrzeżeniem art. 33a i art. 33b.
W przypadkach niewymienionych w art. 33 ust. 1 i art. 34 podatnik jest obowiązany do zapłaty kwoty należnego podatku w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła, również gdy towary zostały zwolnione od cła lub stawki celne zostały zawieszone albo obniżone do wysokości 0%.
Zmiana kwoty podatku może nastąpić również na skutek inicjatywy podatnika, który już po przyjęciu zgłoszenia celnego lub po przedstawieniu rozliczenia zamknięcia, może wystąpić do naczelnika urzędu celno-skarbowego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości.
Ustawodawca nie wskazuje terminu, w którym podatnik powinien złożyć wniosek o wydanie decyzji. Jedyne ograniczenie czasowe, to termin przedawnienia zobowiązania podatkowego z tytułu importu.
W tej sytuacji, jeżeli przykładowo zwrot części towarów przez zagranicznego kontrahenta spowoduje zmianę wysokości pobranego wcześniej podatku wynikającego ze zgłoszenia celnego, podatnik ma prawo zwrócić się z wnioskiem o wydanie stosownej decyzji do naczelnika urzędu celno-skarbowego i dopiero na tej podstawie dokonać korekty rozliczenia podatku.
Należy mieć na uwadze, iż w przypadku gdy w wyniku zmiany zgłoszenia celnego lub rozliczenia zamknięcia, wystąpi kwota nadpłaty a podatnik dokonał wcześniej obniżenia podatku należnego o tę kwotę, to nie będzie mu przysługiwał zwrot nadpłaconego podatku (art. 40 ustawy o VAT).
Oznacza to, że podatnikowi przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, tylko wtedy, gdy kwota ta nie została wykazana w deklaracji podatkowej i nie pomniejszyła kwoty podatku należnego.
Ustawodawca wprowadził taką regulację aby uprościć rozliczenia w takim przypadku. Biorąc pod uwagę, że w imporcie towarów kwota podatku należnego jest równa kwocie podatku naliczonego, zmiana (zmniejszenie) tych kwot nie wywołałaby żadnych skutków finansowych. Podatnik otrzymałby zwrot nadpłaconego podatku od importu, ale obligowałoby to jednocześnie do dokonania korekty in minus odliczonego podatku VAT. Należałoby w takim przypadku skorygować dokumenty celne i deklarację VAT a skutek finansowy tych działań nie uległby zmianie.
Dlatego właśnie, aby nie wymuszać na podatnikach wykonywania dodatkowych czynności technicznych, ustawodawca postanowił, że jeśli podatnik odliczył wcześniej podatek naliczony z tytułu importu towarów, to nadpłata mu nie przysługuje.
Podatek z tytułu importu wpłacany jest przez podatnika w terminie 10 dni, licząc od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych (art. 33 ust. 4 ustawy), z zastrzeżeniem art. 33a-33b (import rozliczany w deklaracji podatkowej, odprawa scentralizowana). W pozostałych przypadkach (z wyłączeniem należności podatkowych ustalonych w drodze decyzji), podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku w terminie i na warunkach określonych dla uiszczenia cła.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|