Wsparcie działalności kulturalnej
Przedsiębiorca uzyskał wsparcie finansowe przeznaczone dla jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca ze środków przeciwdziałania COVID-19. Umowa została zawarta z Instytutem Teatralnym. Czy przedsiębiorca powinien opodatkować otrzymaną dotację, a wydatki nią sfinansowane zaliczyć do kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Czy jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej?
Przedsiębiorca otrzymał wsparcie finansowe stanowiące dla niego pomoc publiczną na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, która finansowana jest z funduszu celowego, co prowadzi do wniosku, że wsparcie to jest zwolnione z podatku dochodowego.
Na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych wsparcie finansowe od państwowej instytucji kultury (Instytutu Teatralnego) przyznane w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wsparcia finansowego jednostek prowadzących działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca (Dz. U. z 2020 r. poz. 1729) stanowi dla przedsiębiorcy przychód podatkowy. Jest on zwolniony z podatku dochodowego w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o pdof jako dotacja w rozumieniu przepisów o finansach publicznych otrzymana z budżetu państwa. Jest to umotywowane tym, że przedsiębiorca otrzymał wsparcie finansowe z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który jest funduszem celowym w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Otrzymał więc dotację celową finansowaną ze środków budżetu państwa.
Wydatków sfinansowanych z tego wsparcia nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ma to swoje umocowanie w art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o pdof, który stanowi wprost, że wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów/przychodów, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Ponieważ wsparcie finansowe, jakie przedsiębiorca otrzymał od Instytutu Teatralnego, zostało udzielone jako pomoc operacyjna na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego zgodnie z art. 53 rozporządzenia Komisji 651/2014/UE uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, jest zobowiązany do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków pochodzących ze wsparcia finansowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|