Dokształcanie pracowników
Pracodawca w związku z rozwojem firmy awansował kilku pracowników. Jeden z nich wyraził chęć podniesienia swoich kwalifikacji, poprzez odbycie studiów podyplomowych. Pracodawca wyraził akceptację na podjęcie studiów przez pracownika i postanowił częściowo sfinansować mu koszty studiów podyplomowych. Czy wartość tego świadczenia będzie dla pracownika stanowiła przychód do opodatkowania?
Sfinansowanie przez pracodawcę opłat za studia podyplomowe po stronie pracownika, który takie świadczenie uzyskuje, generuje przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof. Nie zawsze jednak jest on opodatkowany. W oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof, ze zwolnienia z pdof korzysta bowiem wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
Ustawa o pdof, choć się nim posługuje, to nie definiuje jednak pojęcia "podnoszenie kwalifikacji zawodowych". Definicję tę zawiera art. 1031 § 1 K.p., z którego wynika, że pojęcie to ma bardzo szeroki zakres i oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
Z Kodeksu pracy wynika jednocześnie, że pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe, poza urlopem szkoleniowym i zwolnieniem z całości lub części dnia pracy, także dodatkowe świadczenia. W szczególności może pokryć mu opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Jeżeli pracownik dokształca się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, to z mocy wspomnianego już art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof, te dodatkowe świadczenia korzystają ze zwolnienia z podatku.
Zatem gdy pracownik uzyskał akceptację pracodawcy na podjęcie studiów zgodnych z wykonywaną przez niego pracą i uzyskał od niego częściowe ich dofinansowanie, to u pracownika powstanie przychód ze stosunku pracy. Świadczenie to jednak jako przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych będzie korzystało ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|