Jak zacząć prowadzenie własnej firmy? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Pomoc finansowa na własny biznes dla osoby z orzeczoną niepełnosprawnością
Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności. Chciałabym uruchomić własną firmę. Czy mogę uzyskać wsparcie finansowe na ten cel?
TAK. Istnieje taka możliwość. Z tym że wsparcie przysługuje osobom niepełnosprawnym zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne albo poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu. Mają one możliwość uzyskania jednorazowo z PFRON środków na:
1) podjęcie po raz pierwszy działalności gospodarczej lub rolniczej,
2) wniesienie po raz pierwszy wkładu do spółdzielni socjalnej,
3) ponowne prowadzenie działalności gospodarczej lub rolniczej bądź ponowne wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej, jeżeli zgodnie ze złożonym przez osobę niepełnosprawną oświadczeniem upłynęło co najmniej 12 miesięcy od zaprzestania prowadzenia tej działalności lub od ustania członkostwa w spółdzielni socjalnej.
Wniosek o wsparcie finansowe należy złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotna lub poszukująca pracy.
Podczas oceny wniosku starosta zwraca uwagę w szczególności na:
- przewidywane efekty ekonomiczne planowanego przedsięwzięcia,
- popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność,
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
- kalkulację wydatków i wkład własny.
Starosta informuje pisemnie wnioskodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku w terminie 30 dni od daty otrzymania kompletu dokumentów. Jednakże nie może to nastąpić wcześniej niż w dniu podjęcia przez radę powiatu uchwały określającej zadania, na które przeznaczone mają zostać środki pochodzące z PFRON. W przypadku oceny pozytywnej wnioskodawca wzywany jest do stawiennictwa celem negocjacji warunków umowy. Natomiast decyzja odmowna zawsze zawiera uzasadnienie.
Podpisując umowę o udzieleniu wsparcia ze środków PFRON, osoba niepełnosprawna zobowiązuje się do przeznaczenia tych środków na cel zapisany w umowie. Musi także informować starostę o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie do 7 dni od momentu ich wystąpienia. Ponadto jest ona zobowiązana do udokumentowania realizacji warunków umowy na każde wezwanie starosty. Dodatkowo po zakończeniu przedsięwzięcia musi dokonać rozliczenia otrzymanych środków w terminie, który każdorazowo wskazany jest w umowie.
Wsparcie wypłacane jest w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, w kwocie nie wyższej niż wysokość 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli osoba bezrobotna wcześniej nie otrzymała środków publicznych na ten cel. Środki finansowe przekazywane są na konto wnioskodawcy w terminie 14 dni od daty podpisania umowy, po przedstawieniu przez wnioskodawcę m.in.:
1) odpisu z KRS,
2) kopii koncesji czy zezwolenia (o ile jest wymagane),
3) kopii decyzji Prezesa KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Możliwa jest też wypłata środków przed dostarczeniem dokumentów wskazanych w pkt 2. Może to nastąpić, jeżeli wydanie koncesji bądź zezwolenia uzależnione jest od posiadania przedmiotów czy urządzeń niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności, a wnioskodawca zamierza dokonać ich zakupu właśnie z tych środków.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6.03.2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162)
Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZakladamyFirme.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|