Jak zacząć prowadzenie własnej firmy? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Tylko bezrobotny dostanie dotację na firmę
Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Wystąpiłam z wnioskiem o przyznanie dotacji na założenie firmy. Obecnie nadarzyła mi się okazja wykonywania pracy zarobkowej w ramach umowy o dzieło. Czy jest to dopuszczalne? Czy do czasu rozpatrzenia mojego wniosku i ewentualnego podpisania umowy o przyznaniu dotacji muszę cały czas posiadać status osoby bezrobotnej?
Starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej m.in. osobom bezrobotnym bądź poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej. Takiej pomocy nie otrzymają opiekunowie osób niepełnosprawnych pobierające świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Wsparcie w tym zakresie przyznawane jest w postaci jednorazowo wypłacanych środków na podjęcie działalności gospodarczej, na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej po jej założeniu. Przyznawana pomoc może też zostać wykorzystana na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności, w wysokości określonej w umowie. Dotacja wypłacana jest maksymalnie w wysokości 6-krotnej kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zatem osoba wnioskująca o przyznanie dotacji musi posiadać status osoby bezrobotnej zarówno w momencie wnioskowania o wsparcie, jak i podpisując umowę o jego przyznaniu.
Potwierdzenie takiego stanowiska można znaleźć m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Sz 507/17. Sąd wskazał, że w sytuacji, gdyby osoba uzyskująca dotację w dniu zawarcia umowy nie miała statusu osoby bezrobotnej i fakt ten zataiła, wówczas zobowiązana jest do zwrotu uzyskanych środków. W takim przypadku zwrot powinien być dokonany w oparciu o art. 76 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, czyli w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji w przedmiocie obowiązku zwrotu nienależnie pobranego świadczenia pieniężnego. W świetle art. 76 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy za nienależnie pobrane świadczenie pieniężne uważa się bowiem świadczenie pieniężne wypłacone na podstawie nieprawdziwych oświadczeń lub sfałszowanych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd powiatowego urzędu pracy przez osobę pobierającą to świadczenie.
Osoba bezrobotna, podpisując umowę o przyznaniu dotacji, zobowiązuje się do niepodejmowania zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZakladamyFirme.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|