Jak zacząć prowadzenie własnej firmy? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Ustanawianie pełnomocników i prokurentów
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość wpisania do tej ewidencji informacji o ustanowionym pełnomocniku.
Może on opublikować za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informację o swoim pełnomocniku lub prokurencie. Taka informacja zawiera:
- imię i nazwisko pełnomocnika lub prokurenta,
- numer PESEL pełnomocnika lub prokurenta, o ile taki posiada,
- datę urodzenia pełnomocnika lub prokurenta, o ile nie posiada numeru PESEL ani numeru identyfikacji podatkowej (NIP),
- numer identyfikacji podatkowej (NIP) pełnomocnika lub prokurenta, o ile taki posiada,
- informację o obywatelstwie pełnomocnika lub prokurenta,
- adres do doręczeń pełnomocnika lub prokurenta,
- dane kontaktowe pełnomocnika lub prokurenta, w szczególności adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu, o ile dane te zostały podane,
- zakres pełnomocnictwa lub rodzaj i sposób wykonywania prokury,
- datę udzielenia pełnomocnictwa lub ustanowienia prokury.
W przypadku pełnomocnika będącego osobą prawną informacja zawiera firmę pełnomocnika, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, adres siedziby oraz pozostałe dane. Publikacja danych, zawierających datę urodzenia lub numer PESEL następuje za zgodą pełnomocnika lub prokurenta, wyrażoną za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG z wykorzystaniem formularza elektronicznego.
Opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o pełnomocniku jest równoznaczne w skutkach z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o prokurencie jest równoznaczne w skutkach z ustanowieniem prokury. Wraz z wnioskiem o opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG wymienionych informacji przedsiębiorca składa oświadczenie, że pełnomocnik lub prokurent przyjął odpowiednio pełnomocnictwo lub prokurę. Za pomocą systemu teleinformatycznego CEIDG będzie możliwe więc szybkie i sprawne opublikowanie udzielonego pełnomocnictwa, wyłączając przy tym konieczność posługiwania się każdorazowo jego papierową wersją. Przyjęto bowiem, że opublikowanie przez przedsiębiorcę w CEIDG informacji o pełnomocniku będzie równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Przepisy dotyczące udzielania pełnomocnictwa i prokury poprzez wpis do CEIDG nie będą miały zastosowania w sprawach prowadzonych na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZakladamyFirme.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|