Jak zacząć prowadzenie własnej firmy? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Zasady ustalania PKD przy rejestracji działalności w CEIDG
Przedsiębiorca, dokonując rejestracji swojej działalności w CEIDG, zobowiązany jest m.in. do określenia przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku zmiany zakresu działalności musi również uaktualnić wpis. W tym celu trzeba podać właściwą podklasę (PKD).
Obowiązująca klasyfikacja Działalności 2007
Obecnie obowiązująca Polska Klasyfikacja Działalności 2007 określona jest w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm.
Klasyfikacja jest pięciopoziomowa. Poziom pierwszy (sekcja) oznaczony jest symbolem 1-literowym, dzieli ogólną zbiorowość na 21 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności związane ze sobą z punktu widzenia tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy. Poziom drugi, czyli dział, został oznaczony 2-cyfrowym kodem numerycznym. Dzieli on ogólną zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności. Poziom trzeci (grupa) oznaczony jest 3-cyfrowym kodem numerycznym. Obejmuje on 272 grupowania rodzajów działalności dające się wyodrębnić z punktu widzenia procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji bądź też charakteru usługi lub charakteru odbiorcy tych usług. Czwarty poziom (klasa) oznaczony jest 4-cyfrowym kodem numerycznym i obejmuje 615 grupowań rodzajów działalności dających się wyodrębnić przede wszystkim z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego czy też działalności usługowej. Ostatni, piąty poziom (podklasa), oznaczony jest 5-znakowym kodem alfanumerycznym i obejmuje 654 grupowania. Został on wprowadzony w celu wyodrębnienia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki i będących przedmiotem obserwacji statystycznej.
PKD w CEIDG-1
Informację o przedmiocie działalności gospodarczej uwidacznia się w CEIDG-1 w rubryce 06.2 "Rodzaje działalności gospodarczej symbol (5-znakowy) wg PKD 2007". We wniosku rozróżniono kod głównej działalności (przeważającej u danego przedsiębiorcy) oraz kody pozostałej działalności gospodarczej (inne czynności, które wykonuje przedsiębiorca, a które nie są jego główną działalnością).
Dokonując rejestracji firmy, wnioskodawca musi odnaleźć właściwy kod PKD. Ma on strukturę wielopoziomową - od ogólnych sekcji, jak rolnictwo, budownictwo, transport, handel hurtowy, do najbardziej szczegółowych podklas, które pozwalają jednoznacznie określić pełny kod danej działalności przedsiębiorcy. Przykładowo podklasa 41.20.Z to roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Gdyby we wniosku CEIDG-1 zabrakło miejsca na wszystkie kody właściwe dla działalności przedsiębiorcy, to należy zaznaczyć kwadrat kontynuacji oraz wypełnić część CEIDG-RD.
Ustalenie kodu
Charakteryzując swoją działalność, przedsiębiorca może ją określić według następujących kryteriów: działalność przeważająca, drugorzędna oraz pomocnicza.
Wypełniając formularz CEIDG-1, trzeba podać przede wszystkim kod właściwy dla przeważającego rodzaju działalności. Jego wskazanie jest warunkiem poprawności złożonego wniosku. Przeważający rodzaj działalności samodzielnie określa wnioskodawca na podstawie przewidywanych lub faktycznie uzyskiwanych największych przychodów ze sprzedaży produktów (wyrobów i usług) oraz towarów i materiałów. W sytuacji gdy nie jest możliwe zastosowanie tego miernika, przeważający rodzaj działalności gospodarczej należy określić na podstawie udziału osób pracujących, wykonujących poszczególne rodzaje działalności, w ogólnej liczbie pracujących. Aby działalność została uznana za przeważającą, wskaźniki te muszą być wyższe niż analogiczne wskaźniki dla innych rodzajów działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę. Działalność drugorzędna jest każdym innym rodzajem działalności jednostki, której efektem końcowym są wyroby lub usługi wykonywane dla strony trzeciej. Natomiast działalności pomocnicze to te, które są wykonywane wyłącznie po to, by wesprzeć działalność przeważającą lub drugorzędną jednostki, poprzez dostarczanie wyrobów lub usług na potrzeby wyłącznie tej jednostki.
Wyszukiwarka kodów PKD dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Ustalając właściwe PKD, przedsiębiorca powinien posłużyć się PKD 2007. Wgląd do PKD zapewnia organ przyjmujący wniosek, a w przypadku wypełniania wniosku elektronicznie, system teleinformatyczny będzie udzielać podpowiedzi.
Może okazać się również, że brak jest możliwości opisania działalności za pomocą właściwego kodu. Wówczas należy określić go za pomocą najbardziej zbliżonych kodów. Ponadto nie wszystkie kody określają działalność przedsiębiorców. Jak można przeczytać w Instrukcji wypełniania wniosku CEIDG-1: "Jeśli jakiegoś kodu nie ma na liście lub system nie pozwala go wybrać - sprawdź na stronie www.biznes.gov.pl/tabela-pkd, czy ten kod jest dozwolony dla osób fizycznych. Niektóre kody są zarezerwowane dla rolników lub spółek prawa handlowego. Pamiętaj, że w CEIDG powinny się znaleźć tylko te kody PKD, które faktycznie określają to, co robisz. Nie wpisuj tu kodów »na zapas«. Możesz je aktualizować w dowolnym momencie, masz na to 7 dni od momentu, kiedy zaczniesz lub przestaniesz ich używać".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZakladamyFirme.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|