Jak zacząć prowadzenie własnej firmy? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1815) z dnia 2.06.2021
Umowa użyczenia lokalu na prowadzenie firmy
Zamierzam zarejestrować firmę. Będzie to jednoosobowa działalność, a jej siedziba będzie znajdować się w mieszkaniu moich rodziców, które stanowi ich własność. Czy muszą oni pisemnie potwierdzić fakt, że bezpłatnie udostępniają mi pokój? Czy taki dokument trzeba dołączyć do wniosku CEIDG-1?
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do CEIDG. Tak wynika z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 2296). Chodzi tu o adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie zawiera w nich klauzulę o treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
W związku z tym Czytelnik musi posiadać stosowny dokument. W tym przypadku będzie to umowa użyczenia. Umowy tej Czytelnik nie będzie musiał dołączać do wniosku CEIDG-1. Jednak należy liczyć się z tym, że może zaistnieć konieczność przedstawienia jej, jeżeli organ ewidencyjny uzna to za niezbędne.
Dopiero w przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG, której adres przedsiębiorca wskazał we wniosku o wpis, minister właściwy do spraw gospodarki, z urzędu lub na wniosek osoby przedstawiającej dowód posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie, wzywa przedsiębiorcę do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego do tej nieruchomości lub dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w tym zakresie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli przedsiębiorca, mimo wezwania, nie dokona odpowiedniej zmiany swojego wpisu, jego wpis może być usunięty z CEIDG w drodze decyzji administracyjnej.
Warto dodać, że w przypadku prowadzenia firmy w mieszkaniu może wystąpić obowiązek opłacania wyższego podatku od nieruchomości za pomieszczenie przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. W takiej sytuacji obowiązuje bowiem zasada, że jeżeli cały pokój jest zajęty na prowadzenie działalności, wtedy opodatkowuje się go stawką właściwą dla przedsiębiorców. Jeżeli jednak ten sam pokój spełnia jednocześnie funkcje mieszkalne (np. stoi w nim kanapa czy łóżko), jak i funkcje związane z prowadzeniem firmy, wówczas opodatkowuje się go stawką jak dla budynków mieszkalnych.
Oświadczenia w CEIDG-1 składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.ZakladamyFirme.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|