Zakup okularów dla przedsiębiorcy
Od kilku lat prowadzę biuro rachunkowe, rozliczam się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W ostatnim czasie z uwagi na wielogodzinną pracę przed komputerem, wpatrywanie się w dokumenty o różnych czcionkach oraz wielogodzinne czytanie przepisów, mój wzrok uległ znacznemu pogorszeniu. Lekarz okulista zalecił mi pracę w okularach korekcyjnych. Czy wydatek na zakup okularów korekcyjnych dla przedsiębiorcy może stanowić koszt podatkowy?
Wydatki na okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy nie stanowią wydatków, którymi może on obciążyć podatkowe koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez siebie pozarolniczej działalności gospodarczej. Należy je uznać za poniesione na ochronę jego zdrowia, a to oznacza, że mają one charakter osobisty - tego rodzaju wydatki nie podlegają zaliczeniu do firmowych kosztów podatkowych.
Prowadzący własną firmę przedsiębiorca będący osobą fizyczną może ponosić w związku z tym zróżnicowane wydatki. Jednak o wartość nie każdego z nich jako kosztu podatkowego może obniżyć podstawę opodatkowania pdof. Za firmowy koszt uzyskania przychodu można bowiem uznać tylko taki wydatek, który spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. To oznacza, że powinien on zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z zastrzeżeniem, że nie został wyszczególniony w art. 23 ustawy o pdof.
Co prawda zakup okularów dla przedsiębiorcy nie został wymieniony w art. 23 ustawy o pdof, jednak wydatku tego, nawet jeżeli ponosi go przedsiębiorca, który z racji rodzaju działalności gospodarczej wykorzystuje okulary w jej prowadzeniu (praca przy komputerze), nie można uznać za mieszczący się w definicji kosztu podatkowego.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w wydawanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych. W ich opinii, w przypadku zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. W konsekwencji uznają, że bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiąganie przychodów w ramach prowadzenia własnej firmy.
Dlatego też, bez względu na to, że Czytelnik używa okularów korekcyjnych głównie w prowadzeniu działalności z uwagi na jej specyfikę, wydatek na ich nabycie nie stanowi firmowego kosztu podatkowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.)
Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o pdop (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|