Wydatki na studia dziecka zatrudnionego u rodzica a koszty podatkowe
Podatnik prowadzi praktykę stomatologiczną, w której zatrudnia własnego syna na stanowisku recepcjonisty. Syn jest w trakcie studiów medycznych na kierunku stomatologia. W przyszłości podatnik planuje, aby syn pracował u niego jako samodzielny stomatolog. W umowie o pracę została zawarta informacja o tym, że pracodawca opłaca studia, a pracownik w zamian za to zobowiązuje się do pracy na jego rzecz w okresie studiów i co najmniej 3 lata po ukończeniu studiów. Czy podatnik może zaliczyć do kosztów firmowych opłaty za studia zatrudnionego syna?
Wydatków związanych z opłacaniem studiów medycznych własnego dziecka, zatrudnionego przez rodzica-stomatologa prowadzącego prywatną praktykę lekarską, nie można na gruncie pdof zakwalifikować jako firmowych kosztów podatkowych. Nie stanowią one bowiem kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika. Wydatki związane z procesem uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu przez zatrudnionego studenta ponoszone są przed uzyskaniem przez niego tytułu lekarza. Mają zatem na celu zdobycie wiedzy oraz umiejętności przez studenta, a także należytego przygotowania do zawodu, nie zaś osiągnięcie przez rodzica-przedsiębiorcę przychodów z działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych, związanych z uzyskaniem wykształcenia przez zatrudnionego studenta i w konsekwencji nie można ich uznać za związane z działalnością gospodarczą rodzica.
Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w wydawanych przez fiskusa interpretacjach indywidualnych. W jego opinii zakres wiedzy jaką pracownik może zdobywać na koszt pracodawcy, nie jest nieograniczony. Wydatki na podnoszenie kwalifikacji, aby mogły stanowić koszty podatkowe, muszą bowiem mieć ścisły związek z zakresem obowiązków pracownika wynikającym ze stosunku pracy oraz charakterem działalności pracodawcy. Wówczas zdobyta wiedza przekłada się na wymierne efekty. W takiej sytuacji wydatki na kształcenie pracownika można uznać za racjonalne i uzasadnione w kontekście spodziewanych korzyści, a co za tym idzie - rozliczyć w podatkowych kosztach.
Ponieważ jednak zakres wiedzy studenta nie pozwala uznać go za wykwalifikowanego pracownika, to nie można przyjąć, że wydatki na studia to koszty podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jako wydatki na cele osobiste podlegają one wyłączeniu z kategorii kosztów podatkowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|