Odsetki od prywatnego kredytu w kosztach
Prowadzę biuro rachunkowe w wynajmowanym lokalu. Ze względów ekonomicznych chciałabym przenieść działalność biura do domu. W domu mogłabym wyodrębnić na działalność pomieszczenia o powierzchni 25 m2, które chciałabym wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Dom ma 180 m2 i jest moją własnością. Zakupiłam go 7 lat temu finansując zakup kredytem hipotecznym, który cały czas spłacam. Czy wartość odsetek od kredytu będę mogła zaliczać do kosztów podatkowych?
Jeżeli odsetki dotyczą kredytu zaciągniętego na zakup budynku mieszkalnego zabezpieczającego cele mieszkaniowe przedsiębiorcy, a jednocześnie budynek ten w części wykorzystywany jest przez niego na potrzeby wykonywanej działalności, to odsetki te stanowią firmowe koszty podatkowe, jednak nie w całości.
Wykonując działalność gospodarczą we własnym domu, przedsiębiorca uprawniony jest do rozliczania w kosztach firmowych m.in. niektórych wydatków związanych z jego nabyciem. W przypadku gdy przedsiębiorca - tak jak ma to miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu - zakup prywatnego domu sfinansował kredytem hipotecznym, a następnie kilka znajdujących się w nim pomieszczeń przeznaczył na potrzeby swojej firmy, przyjmuje się, że odsetki od tego kredytu, w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności, wykazują z nią związek. W sytuacji przedstawionej w pytaniu będzie to 13,89% odsetek, tj. (25 m2 : 180 m2) × 100%. W tym zakresie można bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaciągniętym kredytem a osiąganiem przychodów firmowych wynikający z definicji kosztu podatkowego określonej art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.
Rozliczając kredytowe odsetki w kosztach podatkowych, należy jednak uwzględnić ograniczenia wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 32 i pkt 33 ustawy o pdof. Wynika z nich, że kosztu podatkowego nie stanowią m.in. naliczone, lecz niezapłacone odsetki od kredytów oraz odsetki od kredytów zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Ponadto firmowe koszty podatkowe bezpośrednio nie podlegają obciążeniu odsetkami od kredytu zapłaconymi lub naliczonymi przed wprowadzeniem części budynku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki z tej kategorii poniesione przed tym dniem nie stanowią kosztów podatkowych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o pdof). Powiększają one jednak wartość początkową nabytego środka trwałego i zaliczane są do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|