Upominki dla kontrahentów
Spółka z okazji świąt wielkanocnych przekazała swoim strategicznym klientom kartki z życzeniami świątecznymi oraz prezenty w postaci koszy słodkości. Czy wydatki poniesione na zakup tych prezentów spółka mogła zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych?
W wielu firmach w dobrym tonie jest zwyczajowe przesyłanie kontrahentom świątecznych życzeń. Często przy tej okazji przekazywane są im świąteczne upominki. Możliwość rozliczenia w kosztach firmowych wydatków ponoszonych na nabycie tych upominków uwarunkowana jest ich charakterem, wartością oraz kręgiem podmiotów obdarowanych.
Prezenty, które są przekazywane w celach reklamowych, zazwyczaj charakteryzuje niska cena nabycia lub wartość rynkowa. Ponadto są one opatrzone logo firmy oraz przeznaczone dla wszystkich kontrahentów i klientów - obecnych oraz potencjalnych. Wartością tego typu upominków przedsiębiorca może obciążać firmowe koszty podatkowe. Nie można im bowiem przypisać cech reprezentacyjnych, gdyż celem tego typu działań jest przede wszystkim rozpowszechnianie i przywiązanie klientów do marki.
Do kategorii wydatków reklamowych nie można jednak zaliczyć tych ponoszonych na eleganckie, wartościowe, czy też ekskluzywne upominki, których odbiorcy należą do wyselekcjonowanej grupy kontrahentów, jak również coraz popularniejszych tzw. koszy prezentowych zawierających markowe słodycze oraz alkohole. Tego typu prezenty stanowią wyłączone z kosztów wydatki reprezentacyjne - zarówno z uwagi na charakter samego wydatku, jak i z powodu ograniczonego kręgu adresatów.
Spółka nie mogła więc zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych wydatków poniesionych na zakup koszy słodkości, które przekazała tylko wybranej grupie klientów. Wydatki te mają charakter reprezentacyjny, a te są wyłączone z kosztów podatkowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|