Hurtowa sprzedaż węgla a symbol GTU
Prowadzimy działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej paliw i produktów pochodnych PKD 46.71.Z oraz transport drogowy PKD 49.41.Z. W ramach działalności zajmujemy się sprzedażą węgla opałowego: węgiel kamienny kod CN 2701 oraz koks 2704. Czy mamy obowiązek oznaczać faktury dokumentujące sprzedaż węgla kodem GTU_02?
"(...) plik JPK dla potrzeb VAT powinien zawierać m.in. informacje o dostawach niektórych wyrobów akcyzowych wraz z odpowiednim ich oznaczeniem. Zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 1 lit. b) rozporządzenia (Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług - przyp. red.), poza danymi, o których mowa w ust. 1 i 2, ewidencja zawiera oznaczenia dotyczące towarów, o których mowa w art. 103 ust. 5aa ustawy (o VAT - przyp. red.) - oznaczenie »02«. (...)
Z kolei art. 86 ust. 2 ustawy (...) o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 z późn. zm) stanowi, że paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.
Art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym stanowi, że wyroby węglowe są to wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy.
W załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym pod pozycją nr 19 oznaczony kodem CN 2701 znajduje się węgiel; brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych.
Natomiast pod pozycją 21 w załączniku nr 1 do ww. ustawy oznaczonym kodem CN 2704 00 znajduje się koks i półkoks, z węgla, węgla brunatnego (lignitu) lub torfu, nawet aglomerowany; węgiel retortowy - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych. Prawidłowe oznaczenie dostawy towarów kodem GTU_02 w tym przypadku jest więc uzależnione od zastosowania przepisów ustawy o podatku akcyzowym, tj. ww. kod ma zastosowanie do sprzedaży paliw silnikowych (używanych do napędu silników spalinowych) wymienionych w załączniku nr 1 do tej ustawy (węgiel i wyroby węglowe są w tym załączniku wymienione pod poz. 19-21), bez względu na kod CN, ale dostawa tych towarów podlegałaby oznaczeniu GTU_02 tylko w sytuacji, gdyby były one paliwem silnikowym. (...)
W rozpatrywanej sprawie należy zauważyć, że wprawdzie węgiel, koks i wyroby węglowe mieszczą się pod poz. 19 i 21 w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym, ale węgiel i wyroby węglowe nie są paliwami silnikowymi używanymi do napędu silników spalinowych. Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca dokonuje sprzedaży węgla opałowego tj. węgla kamiennego oraz koksu, tj. towarów, które nie stanowią paliw silnikowych. Zatem biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że Wnioskodawca od dnia 1 października 2020 r. nie ma obowiązku oznaczać dostawy węgla i koksu kodem GTU_02 lub innym kodem w ewidencji sprzedaży JPK_VAT. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 stycznia 2021 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.728.2020.1.KP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|