Świadczenie usług na terenie Unii Europejskiej
Podatnik świadczy na terenie Unii Europejskiej usługi na zlecenie kontrahenta polskiego. Są to m.in. montaż krzeseł kinowych, usługi zmiany ich obicia oraz czasami prania obić i mycia krzeseł w kinach. Czy świadcząc takie usługi podatnik powinien kierować się przede wszystkim art. 28e ustawy o VAT?
"(...) W przypadku świadczenia usług istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależy, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie. Ogólna zasada dotycząca określania miejsca świadczenia usług na rzecz podatników zawarta została w art. 28b ust. 1 ustawy (o VAT - przyp. red.), zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (...).
(...) Świadczone przez Wnioskodawcę usługi montażu krzeseł w kinach, zmiany obicia krzeseł oraz mycia i czyszczenia krzeseł, nie mają wystarczająco bezpośredniego związku z nieruchomością, aby można było uznać je za usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy.
Należy bowiem wskazać, że krzesła nie będą trwale połączone z nieruchomością, czyli fundamentem oraz konstrukcją stalową. Montaż krzeseł będzie polegał na tym, że zostaną one połączone z podestem poprzez śruby (w trakcie ich montażu nie będą wykonywane prace o charakterze budowlanym). Tego rodzaju połączenie krzeseł z nieruchomością należy uznać za nietrwałe, ponieważ urządzenia mogą być w łatwy sposób odłączone od nieruchomości (śruby mogą być odkręcone). Krzesła mogą być zdemontowane bez jakiegokolwiek istotnego uszkodzenia nieruchomości. (...) Oznacza to, że montowane krzesła nie będą ściśle, bezpośrednio związane z konkretną nieruchomością.
Należy podkreślić, że fakt wykonywania przedmiotowych prac w konkretnej nieruchomości nie jest wystarczający dla zastosowania art. 28e ustawy. (...) konieczne jest, aby montowane krzesła były uznane za nieruchomość, zgodnie z art. 13b lit. d) rozporządzenia 282/2011, tj. ich przeniesienie wiązałoby się ze zniszczeniem lub zmianą budynku, co w przedmiotowej sprawie nie będzie mieć miejsca. Tylko w takim przypadku usługi montażu można by było uznać za usługi związane z nieruchomościami, co wynika z art. 31a ust. 2 lit. m) oraz art. 31a ust. 3 lit. f) rozporządzenia 282/2011.
W konsekwencji należy wskazać, że z uwagi na fakt, iż montowane krzesła nie będą ściśle, bezpośrednio związane z konkretną nieruchomością, w odniesieniu do świadczonych przez Wnioskodawcę usług montażu krzeseł w kinach, zmiany obicia krzeseł oraz mycia i czyszczenia krzeseł nie będzie miał zastosowania art. 28e ustawy, ponieważ świadczone usługi nie będą stanowić usług związanych z nieruchomościami.
Tym samym dla świadczonych usług montażu krzeseł w kinach, zmiany obicia krzeseł oraz mycia i czyszczenia krzeseł wykonywanych przez Wnioskodawcę zastosowanie znajdzie art. 28b ustawy, czyli miejscem świadczenia usług a tym samym opodatkowania będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, czyli w Polsce. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 grudnia 2020 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.393.2020.2.JK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|