Prawo do dokonania korekty VAT przez wierzyciela
Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.
Zgodnie z art. 89a ust. 1a ustawy o VAT nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Wierzyciel, który zamierza skorzystać z ulgi na złe długi musi pamiętać o konieczności spełnienia warunków określonych w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. Są one następujące:
1) dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2020 r. poz. 814 ze zm.), postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
2) na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
a) wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
b) dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.
Z ulgi na złe długi można skorzystać gdy od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.
Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym upłynęło 90 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Korekty takiej może dokonać pod warunkiem, że do dnia złożenia przez niego deklaracji za ten okres rozliczeniowy należność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
W przypadku gdy po skorzystaniu przez wierzyciela z ulgi na złe długi należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, będzie on miał obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.
Wierzyciel, który będzie zobowiązany do złożenia nowego pliku JPK_VAT i będzie rozliczał korektę z tytułu ulgi na złe długi na podstawie art. 89a ust. 1 lub ust. 4 ustawy o VAT w strukturze części ewidencyjnej i deklaracyjnej w zakresie podatku należnego wypełni odpowiednie pola:
» Korekta na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT
Na kolejnej stronie przy wykorzystaniu formularza JPK_V7M dostępnego w bazie programu DRUKI Gofin (którego wzór z możliwością wysyłki znajdą Państwo na naszej stronie internetowej) przedstawiamy przykładowy sposób prezentacji w ewidencji w zakresie VAT należnego rozliczenia korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy o VAT.
Uwaga
W przypadku sporządzenia na podstawie art. 89a ust. 1 i 4 ustawy o VAT korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego podatnik (wierzyciel) nie musi stosować specjalnych oznaczeń kodów grup towarów i usług GTU. Również nie należy stosować oznaczenia WEW (dotyczy to zarówno wierzyciela, jak i dłużnika).
Przykład Janusz W. dokonał sprzedaży na rzecz kontrahentów:
Termin płatności należności za sprzedane towary określono na 7 dni od daty wystawienia faktury. W lutym minął 90. dzień od dnia, w którym upłynął termin płatności należności z obu faktur. Janusz W. może skorzystać z ulgi na złe długi w deklaracji za luty 2021 r., o ile do dnia złożenia deklaracji za ten miesiąc wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. |
Z kolei w strukturze części deklaracyjnej podatnik (wierzyciel) uzupełni pola:
- od P_17 do P_ 20 - w których wykaże korektę dokonaną zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy o VAT - wykazaną odpowiednio w części ewidencyjnej w polach od K_17 do K_20;
- P_68 podając ze znakiem "-", odpowiednio zbiorczą wysokość korekty podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy, która została uwzględniona w pozycjach K_17 i K_19 (warto zwrócić uwagę, że pole to przyjmuje wyłącznie wartości ujemne lub "0");
- P_69 podając ze znakiem "-", odpowiednio zbiorczą wysokość korekty podatku należnego, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy, która została uwzględniona w pozycjach K_18 i K_20 (warto zwrócić uwagę, że pole to przyjmuje wyłącznie wartości ujemne lub "0").
» Zwrot ulgi na złe długi (art. 89a ust. 4 ustawy o VAT)
W przypadku, gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel ma obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta (zgodnie z art. 89a ust. 4 ustawy).
Wówczas w ewidencji wierzyciel zaznaczy pole, które w naszym wzorze JPK_V7M określone jest jako "Korekta - ulga na złe długi (art. 89a ust. 1 i 4 ustawy)" oraz wykaże pojedynczo korekty podstawy opodatkowania oraz podatku należnego in plus z podziałem na stawki podatku (odpowiednio pola od K_15 do K_20). Natomiast w części deklaracyjnej odpowiednio uzupełni pola od P_15 do P_ 20 - w których ujmie korektę dokonaną zgodnie z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT - wykazaną odpowiednio w części ewidencyjnej w polach od K_15 do K_20.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|