Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego
Czynny żal polega na zawiadomieniu przez sprawcę odpowiedniego organu powołanego do ścigania o popełnieniu czynu zabronionego, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Co do zasady "czynny żal" należy złożyć na piśmie utrwalonym w postaci papierowej lub elektronicznej albo ustnie do protokołu. Pisma utrwalone w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i wnosi za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w tym przez portal podatkowy, o którym mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.). Na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/uslugi-online/#czynny-zal czytamy: "(...) Czynny żal możesz złożyć na skrzynkę e-PUAP właściwego urzędu skarbowego, korzystając z wzoru pisma ogólnego, lub przez podatki.gov.pl. Obecnie rekomendujemy korzystanie z ePUAP - do czasu uruchomienia funkcjonalności na podatki.gov.pl (...)". Podkreślić należy, że czynny żal podpisuje sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, czyli osoba (fizyczna), która je popełniła. Sankcję za uchybienia firmy - indywidualnego przedsiębiorcy, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej ponosi osoba, która zajmuje się jej sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi. Zasadniczo ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej ponosi osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą, członkowie zarządu czy wspólnicy spółek osobowych (w zależności od formy prawnej przedsiębiorcy). Nie jest jednak wykluczona odpowiedzialność innej osoby, której powierzono sporządzanie rozliczeń i prowadzenie spraw podatkowych. Zależy to jednak od wielu okoliczności, w tym od treści umowy łączącej obie strony, faktycznych możliwości wypełnienia powierzonych obowiązków czy winy.
Warto dodać, że w takiej sytuacji konieczne jest również uiszczenie całej wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej w wyniku czynu zabronionego.
Z instytucji czynnego żalu nie może skorzystać sprawca, który:
- kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;
- wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;
- zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku;
- nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Poniżej prezentujemy wzór zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego w związku ze złożeniem JPK_V7M za styczeń 2021 r. po ustawowym terminie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|