Wzór wniosku o odroczenie terminu złożenia JPK_VAT z deklaracją
W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których podatnik z różnych przyczyn nie jest w stanie dochować terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K. Powodem może być długotrwała choroba podatnika, zagubienie lub zniszczenie dokumentacji, czy też konieczny dłuższy wyjazd służbowy bądź prywatny.
Podatnik w przypadku zaistnienia takich przesłanek, ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o odroczenie terminu do złożenia JPK_VAT z deklaracją. Instytucję odroczenia terminu przewiduje art. 48 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.). Należy podkreślić, że odroczenie terminu złożenia JPK_VAT z deklaracją ma zawsze charakter uznaniowy. Naczelnik urzędu skarbowego nie musi zatem zgodzić się z argumentami podatnika przedstawionymi w uzasadnieniu wniosku.
Organ podatkowy, który pozytywnie rozpatrzy wniosek podatnika o odroczenie terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K za dany okres rozliczeniowy (bądź za kilka okresów rozliczeniowych) wydaje w tej sprawie stosowną decyzję. Na jej podstawie podatnik będzie musiał złożyć JPK_VAT z deklaracją (bądź kilka takich plików - jeżeli decyzja dotyczy więcej niż jednego okresu rozliczeniowego) w terminie wskazanym w decyzji. W tym samym terminie będzie musiał uregulować zobowiązanie podatkowe za dany okres.
Jeżeli obowiązek uiszczenia podatku jest związany z obowiązkiem złożenia JPK_VAT z deklaracją, a termin jego złożenia został odroczony, data płatności również się przesuwa. Kwotę wynikającą z takiego rozliczenia należy uregulować do dnia, do którego został odroczony termin złożenia JPK_VAT z deklaracją. Dopiero w przypadku nieuiszczenia podatku w terminie, do którego urząd skarbowy pozwolił podatnikowi złożyć JPK_VAT z deklaracją i wpłacić podatek, podatnik będzie musiał zapłacić odsetki za zwłokę.
Wzór wniosku o odroczenie terminu złożenia nowego JPK_VAT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Wniosek o odroczenie terminu złożenia JPK_V7M/JPK_V7K powinien zostać złożony przed upływem terminu do ich złożenia. Nie można bowiem wnioskować o odroczenie terminu, który już upłynął.
Przykład Podatnik rozliczający podatek VAT za okresy miesięczne z powodu planowanej operacji i konieczności hospitalizacji nie będzie mógł terminowo złożyć JPK_V7M za luty 2021 r. W związku z tym podatnik może złożyć wniosek o odroczenie terminu do złożenia JPK_V7M za wskazany okres rozliczeniowy uzasadniając go ważnym interesem. |
Przykładowy wzór wniosku o odroczenie terminu złożenia JPK_V7M przedstawiamy poniżej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|