Koszty uzyskania przychodów u wspólnika spółki niebędącej osobą prawną
Podatnik (wspólnik spółki jawnej) opłacał w 2020 r. składki na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Czy o wartość tych składek może zwiększyć wykazane w PIT/B koszty uzyskania przychodów przypadające mu stosownie do udziału w zysku spółki, a tym samym zwiększyć stratę poniesioną ze źródła przychodu?
Wspólnik może zwiększyć koszty uzyskania przychodów z tytułu działalności gospodarczej spółki jawnej, przypadające mu proporcjonalnie do udziału w zysku spółki, o kwotę składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, opłaconych w związku z prowadzoną działalnością.
Spółka jawna osób fizycznych nie jest podatnikiem podatku dochodowego. To wspólnicy są podatnikami, którzy ustalają przypadające na nich przychody i koszty ich uzyskania z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę oraz rozliczają podatek dochodowy na wybranych zasadach, tj. według skali podatkowej lub podatku liniowego. Po zakończeniu roku podatkowego na potrzeby tego rozliczenia wspólnicy składają odpowiednio zeznanie na formularzu PIT-36 lub PIT-36L wraz z załącznikiem PIT/B. Każdy ze wspólników w sporządzanym przez siebie załączniku zamieszcza informacje dotyczące m.in. spółki (nazwa, NIP), procentowej wielkości posiadanego w niej udziału, a ponadto dane o przychodzie, kosztach uzyskania przychodu, dochodzie lub stracie spółki oraz przypadającym mu przychodzie, kosztach, dochodzie lub stracie.
Kwoty przypadające na każdego wspólnika oblicza się proporcjonalnie do przysługującego mu prawa do udziału w zysku. Zasada proporcjonalności, wynikająca z art. 8 ust. 1 i 2 updof, doznaje jednak ograniczeń w odniesieniu do niektórych wydatków.
Na podstawie odrębnych przepisów, osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym w formie spółki jawnej, podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, a także mogą być obowiązane do opłacania za siebie składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Składki, o których mowa nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, ponieważ jednak nie są to koszty spółki, lecz wspólników, przyjmuje się, że każdy z nich może tego rodzaju wydatki, sfinansowane z własnych środków, wykazać w rozliczeniu podatkowym jako koszt uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie powoduje, że koszty wspólników ustalone w PIT/B i przyjęte do ustalenia podstawy opodatkowania nie odzwierciedlają proporcji ich udziałów w spółce.
Należy dodać, że rozliczanie składek opłaconych przez wspólników spółki niebędącej osobą prawną (tu: spółki jawnej) poprzez zwiększenie w PIT/B kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce jest dopuszczalne, niezależnie od tego, czy działalność spółki zakończyła się uzyskaniem dochodu czy wykazaniem straty podatkowej. W tym drugim przypadku zwiększenie kosztów przez wspólnika o opłacone za siebie składki na własne ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy spowoduje, że w PIT/B, a w konsekwencji również w zeznaniu podatkowym, wykaże on za dany rok wyższą stratę podatkową poniesioną z działalności gospodarczej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|