Osoba po rozwodzie wychowująca dziecko naprzemiennie
Podatnik (rozwodnik) na podstawie wyroku sądu, w systemie naprzemiennym, wychowuje małoletniego syna. W okresie sprawowania opieki nad dzieckiem zajmuje się nim bez pomocy innych osób. Czy w tej sytuacji może rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
Wykładnia przepisów podatkowych w tej sprawie jest niejednolita.
Sposób opodatkowania dochodów przez osoby samotnie wychowujące dziecko określa art. 6 ust. 4 updof. Nabycie prawa do zastosowania tej formy rozliczenia wymaga spełnienia szeregu warunków. Zasadnicze znaczenie ma w szczególności stan cywilny podatnika (np. musi być kawalerem, rozwodnikiem, wdowcem), a także okoliczność, że choćby przez część roku podatkowego samotnie wychowywał np. małoletnie dziecko.
Zdaniem organów podatkowych, jeżeli dwie osoby wychowują to samo dziecko, w związku z naprzemiennym wykonywaniem władzy rodzicielskiej, to żadna z tych osób nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko w rozumieniu wskazanego przepisu, a stan cywilny nie zmienia tego stanu rzeczy (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 marca 2019 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.70.2019.1.AK).
Z kolei orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawie stosowania preferencyjnego sposobu opodatkowania określonego w art. 6 ust. 4 updof przez rozwiedzionych rodziców sprawujących naprzemiennie władzę rodzicielską nad wspólnym dzieckiem jest niejednolite. Niektóre sądy, jak np. WSA w Poznaniu w wyroku z 28 sierpnia 2019 r., sygn. akt I SA/Po 347/19 (orzeczenie nieprawomocne) czy WSA we Wrocławiu w wyroku z 16 lutego 2018 r., sygn. akt I SA/Wr 1234/17, stoją na stanowisku, że po rozwodzie każdy z rodziców, który w ramach opieki naprzemiennej samotnie realizuje proces wychowywania dziecka, przy spełnieniu pozostałych warunków, ma prawo rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Są jednak również orzeczenia, w których sądy podzielają pogląd organów podatkowych. Jako przykład można przywołać wyroki WSA w Olsztynie z 4 lipca 2019 r., sygn. akt I SA/Ol 378/19 czy WSA w Łodzi z 22 października 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 475/19 (orzeczenie nieprawomocne).
Jeżeli więc podatnik zdecyduje się rozliczyć dochody na zasadach określonych dla osób samotnie wychowujących dzieci, musi się liczyć z tym, że prawidłowość rozliczenia zostanie zakwestionowana, a ewentualne rozstrzygnięcie sporu przez sąd wcale nie musi być na jego korzyść.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|