Ulga na dzieci własne oraz dzieci małżonka z poprzedniego związku
Podatnik zawarł związek małżeński w 2015 r. Wraz z żoną wychowuje czworo małoletnich dzieci, tj. dwoje dzieci wspólnych oraz dwoje dzieci żony z pierwszego małżeństwa, których nie przysposobił. Żona nie pracuje i rodzina jest na utrzymaniu podatnika, który osiąga dochody z pracy. Czy podatnik może skorzystać z ulgi na dzieci na wszystkie czworo dzieci?
Podatnik może skorzystać z ulgi na dzieci wyłącznie w odniesieniu do dwójki swoich biologicznych dzieci.
Podstawowym kryterium skorzystania z prawa do odliczenia ulgi na małoletnie dzieci jest wykonywanie władzy rodzicielskiej względem dziecka w danym roku podatkowym. Jest to warunkowane istnieniem między dzieckiem a podatnikiem więzi prawnej wynikającej z bycia biologicznym rodzicem lub ze stosunku przysposobienia. Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem, że podatnikowi przysługuje ulga prorodzinna na czworo dzieci, skoro nie przysposobił dwójki dzieci swojej żony z jej pierwszego małżeństwa.
W tych okolicznościach należy uznać, że podatnik wykonuje władzę rodzicielską tylko w stosunku do dwójki własnych dzieci małoletnich, a wobec dzieci żony nie jest żadną z osób, o których mowa w art. 27f ust. 1 updof, czyli osobą wykonującą władzę rodzicielską, opiekunem prawnym sprawującym opiekę czy osobą pełniącą funkcję rodziny zastępczej. W rezultacie ma prawo do odliczenia od podatku kwoty ulgi, a w przypadku gdy podatek jest niewystarczający również do otrzymania dodatkowego zwrotu tej ulgi, do wysokości sumy składek społecznych i zdrowotnych, tylko na dwójkę swoich biologicznych dzieci.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.331.2019.3.MD stwierdził, że: "Samo wychowywanie pozostałej dwójki dzieci nie przesądza o posiadaniu prawa do zastosowania ulgi, a fakt, że małżonkowie złożą wspólne zeznanie roczne nie powoduje, że Wnioskodawca uzyska uprawnienie do tej ulgi.
Ulga z tytułu wychowywania dzieci żony, których Wnioskodawca nie jest biologicznym ojcem oraz ich nie adoptował przysługuje małżonce Wnioskodawcy. W sytuacji kiedy rodzic dziecka nie uzyskuje dochodów, a małżonkowie dokonują wspólnego rozliczenia, rodzic ma prawo do odliczenia ulgi na dziecko, ponieważ podatek jest określany na imię obojga; tym samym odliczenie jest dokonane od podatku obliczonego na imię obojga małżonków.
W zakresie zaś rozliczania przez małżonkę Wnioskodawcy kwoty zwrotu do wysokości składek społecznych i zdrowotnych Wnioskodawcy na dwoje jej dzieci z poprzedniego związku, do ich uwzględnienia wymagane jest spełnienie przesłanki z art. 27f ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z której wynika, że oboje małżonkowie muszą być rodzicami dziecka".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|