Odliczenie darowizny przekazanej za pośrednictwem pracodawcy
W zakładzie pracy z inicjatywy pracowników funkcjonuje system, w ramach którego z ich wynagrodzenia potrącane są stałe kwoty na rzecz fundacji realizującej zadania z zakresu pożytku publicznego. Podstawę potrącenia stanowią oświadczenia złożone przez poszczególnych pracowników zawierające deklarację wsparcia wskazanej fundacji, jego cel i wysokość. Czy pracownicy będą mogli odliczyć w zeznaniu tak przekazane darowizny? Jak na potrzeby ulgi udokumentować darowizny, jeśli wpłaty na rachunek obdarowanego, są dokonywane z rachunku zakładu pracy?
Odliczenie od dochodu darowizny na cele charytatywne przekazanej za pośrednictwem pracodawcy jest możliwe. Szczegóły w dalszej części odpowiedzi.
Ogólne zasady i warunki dokonywania odliczeń z tytułu darowizn przekazanych przez osoby fizyczne są uregulowane w ustawie o PIT. W myśl art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a updof, podstawę opodatkowania według skali podatkowej stanowi dochód, po odliczeniu darowizn przekazanych na cele m.in. określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele. Odliczeniu podlega kwota dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwota stanowiąca 6% dochodu. Dodajmy, że limit ten obejmuje również kwoty odliczeń z tytułu innych darowizn określonych w ustawie o PIT, tj. na cele kultu religijnego, krwiodawstwa i kształcenia zawodowego.
Aby skorzystać z odliczenia, podatnicy muszą nie tylko przekazać darowizny, ale również właściwie udokumentować ten fakt. Jak bowiem stanowi art. 26 ust. 7 pkt 1 updof, wysokość wydatków na cele podlegające odliczeniu ustala się na podstawie dowodu, którym jest - w przypadku darowizny pieniężnej - dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy.
Z tego wynika, że warunkiem odliczenia darowizny pieniężnej jest dokonanie wpłaty na rachunek obdarowanego. Przy czym przepisy nie określają sposobu dokonania wpłaty. W praktyce organów podatkowych można natomiast spotkać stanowisko, że użyte określenie "dowód wpłaty" należy rozumieć szeroko. Wskazuje na to przykładowo interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 maja 2019 r., nr 0112-KDIL3-1.4011.100.2019.1.AG. Czytamy w niej, że: "(...) użyte pojęcie »dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy« (...) obejmuje swym zakresem rozmaite formy dowodzenia wpłat na rachunek obdarowanego. Dlatego też, wszelkie dowody wpłat na rachunek obdarowanego, z których oprócz numeru tego rachunku, jednoznacznie wynika nazwisko darczyńcy, kwota darowizny, jak również na jaki cel ją przekazano, będą stanowiły dla darczyńcy dowód, o którym mowa (...)".
W rezultacie organ ten doszedł do wniosku, że jeżeli pracodawca jedynie pośredniczy w przekazywaniu obdarowanym środków finansowych pochodzących od pracowników, dokonanie darowizny z konta należącego do pracodawcy nie pozbawia ich możliwości skorzystania z omawianej ulgi. Darczyńcy (pracownicy) powinni jednak w celach dowodowych:
- posiadać kopie oświadczenia (dyspozycji), na podstawie którego pracodawca potrąca i przekazuje darowizny, zawierające co najmniej dane darczyńcy, dane obdarowanego, kwotę darowizny i jej cel, oraz
- gromadzić dowody (np. paski płacowe), z których wynika, że pracodawca dokonał potrącenia zgodnie z takim oświadczeniem (dyspozycją),
- dysponować np. kopią przelewu, którą sporządza pracodawca obdarowanemu.
Warto podkreślić, że zaprezentowane stanowisko nie jest jednostkowe. Podobnie w kwestii dopuszczalności odliczania darowizn przekazanych za pośrednictwem pracodawcy wypowiedzieli się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.549.2017.1.JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2015 r., nr IPTPB2/4511-296/15-4/MP czy Minister Finansów w piśmie z 16 stycznia 2003 r., nr PB5/KD-033-2-16/03.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|