Czasowe ograniczenie dla podatników korzystających z ulgi internetowej
W 2013 r. podatnik skorzystał z ulgi internetowej. Czy w rozliczeniu za lata 2020 i 2021 będzie mógł ponownie dokonać odliczenia wydatków na używanie internetu, skoro upłynął już termin przedawnienia dotyczący 2013 r.?
W opisanym przypadku podatnik nie może już korzystać z ulgi internetowej. Niemożliwe jest ponowne nabycie prawa do niej.
Podstawę prawną do stosowania ulgi internetowej stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6a updof. Określona w nim ulga obowiązuje od dawna, z tym że na przestrzeni lat zmianie uległy niektóre warunki jej stosowania. Na podstawie wskazanego przepisu, podatnicy podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej, mogą obniżyć dochód o wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci internet. Uzupełniająco dodajmy, że ulga internetowa przysługuje również podatnikom stosującym opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku ulga ma umocowanie w art. 11 ustawy o ryczałcie.
Odliczenia w ramach ulgi internetowej można dokonać od dochodu w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 albo od przychodu w zeznaniu PIT-28. Do zeznania należy dołączyć załącznik PIT/O, w którym wykazuje się kwotę podlegającą odliczeniu.
Odliczeniu podlegają wydatki faktycznie poniesione, z tym że kwota odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 760 zł. Ograniczenie dotyczące wysokości kwoty odliczenia nie jest jedynym, które podatnicy muszą brać pod uwagę, chcąc zastosować ulgę. Odliczenie wydatków z tytułu użytkowania internetu przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Stanowi o tym art. 26 ust. 6h updof.
W świetle przytoczonych regulacji należy stwierdzić, że w przypadku ulgi internetowej możliwe jest dokonywanie odliczeń przez dwa kolejne lata. Przepisy nie przewidują okresu karencji, po upływie którego podatnik może ponownie uzyskać prawo do odliczenia wydatków na użytkowanie internetu.
Skoro zatem podatnik korzystał z ulgi internetowej w 2013 r., to nie może już korzystać z omawianej preferencji (bez względu czy skorzystał z ulgi w 2014 r.). Nie ma przy tym znaczenia, że upłynął termin przedawnienia, w związku z czym organ podatkowy nie może już weryfikować wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym za 2013 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|