Dodatkowy zwrot niewykorzystanej ulgi na dziecko
Podatniczka podlega ubezpieczeniom w ZUS jako osoba współpracująca. W 2020 r. otrzymała zasiłek chorobowy z ZUS, który rozliczy w zeznaniu. Czy może w zeznaniu wykazać składki opłacone za nią przez męża, w celu uzyskania dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na ich wspólne dziecko? Przy czym małżonkowie nie mogą rozliczyć się wspólnie, bo mąż podatniczki płaci podatek liniowy.
Nie, w opisanych okolicznościach podatniczce nie przysługuje dodatkowy zwrot kwoty niewykorzystanej ulgi na dziecko.
Z art. 27f ust. 1 pkt 1 i ust. 6 updof wynika, że z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice:
- dzieci małoletnich, jeżeli wykonywali wobec tych dzieci władzę rodzicielską oraz
- utrzymujący dzieci pełnoletnie, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 updof, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.
Ulga na dziecko, co do zasady, jest realizowana poprzez odliczenie od podatku obliczonego według skali podatkowej, pomniejszonego o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty obliczonej zgodnie z art. 27f ust. 2 updof. Z art. 27f ust. 8 updof wynika jednak, że gdy kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dziecko jest wyższa od kwoty faktycznie odliczonej, wówczas podatnik ma prawo do dodatkowego zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między kwotą przysługującego odliczenia a faktycznie odliczoną w zeznaniu.
Obowiązuje też ograniczenie, że kwota dodatkowego zwrotu nieodliczonej ulgi na dziecko nie może być wyższa od sumy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, m.in. podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w PIT-36L lub na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym (np. w PIT-28). Należy dodać, że gdy podatnik korzystający z ulgi na dziecko przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, to do ustalenia wysokości składek określających limit dodatkowego zwrotu tej ulgi, przyjmuje się łączną kwotę składek obojga rodziców (małżonków). Tak wynika z art. 27f ust. 9 i 10 updof.
Z okoliczności przedstawionych w pytaniu wynika, że podatniczka podlega ubezpieczeniom jako osoba współpracująca. Oznacza to, że składki na jej ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne opłaca mąż i to jemu przysługuje prawo ich odliczenia odpowiednio od dochodu i podatku. Mąż podatniczki skorzystał z tego uprawnienia w zeznaniu PIT-36L. W rezultacie, tych składek podatniczka nie może uwzględnić w swoim zeznaniu, na potrzeby ustalenia limitu dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Zatem, jeżeli nie podlegała ubezpieczeniom z innego tytułu, nie ma w tym przypadku podstaw do skorzystania przez nią z dodatkowego zwrotu niewykorzystanej ulgi na dziecko. Należy bowiem zauważyć, że zasiłek chorobowy nie stanowi podstawy wymiaru składek społecznych i składki zdrowotnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|