Wykorzystywanie firmowego samochodu na potrzeby ułatwienia wykonywania czynności życiowych
Podatnik samochód osobowy wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych. Jako osobie z orzeczoną niepełnosprawnością, samochód ułatwia mu wykonywanie czynności życiowych, a w okresie epidemii jego używanie umożliwia mu zachowanie dystansu społecznego, co zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Czy podatnik może odliczyć wydatki związane z używaniem tego samochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Tak, podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Przy czym w kwocie odliczenia należy uwzględnić tylko te wydatki, które są poniesione w związku z używaniem samochodu osobowego na cele rehabilitacyjne.
W myśl art. 26 ust. 7a pkt 14 updof, w ramach ulgi rehabilitacyjnej m.in. podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi (bez względu na stopień niepełnosprawności czy stwierdzoną grupę inwalidztwa), którzy używają samochodu osobowego, mogą odliczać poniesione z tego tytułu wydatki, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. Przywołany przepis zawiera warunek, że taki samochód musi stanowić własność lub współwłasność podatnika, natomiast brak jest zastrzeżenia, że samochód powinien być wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych. Również na gruncie przepisów podatkowych dotyczących rozliczania kosztów działalności gospodarczej dopuszcza się, że firmowy samochód osobowy może być wykorzystywany w innych celach niż w związku z prowadzoną działalnością. Zatem należy przyjąć, że używanie takiego samochodu w celach prywatnych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną, daje mu możliwość odliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Ustalając kwotę odliczenia, trzeba jednak mieć na uwadze, że do wysokości limitu wynoszącego w roku podatkowym 2.280 zł podatnik może odliczać wydatki faktycznie poniesione na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, pod warunkiem, że nie zostały one m.in. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. To zastrzeżenie przewiduje art. 26 ust. 13a updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|