Wykazywanie kwoty przysługującego odliczenia w załączniku i zeznaniu
Małżonkowie za 2020 r. zamierzają skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jak wykazać tę ulgę we wspólnym rozliczeniu, jeżeli podatnik poniósł stratę, a dochód żony jest niższy od wydatków poniesionych w związku z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym. Czy w załączniku PIT/O należy wpisać całą kwotę przysługującego odliczenia, czy też kwotę odpowiadającą wysokości dochodu?
Kwota wydatków związanych z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, którą wykazuje się w PIT/O do odliczenia, nie może przekraczać kwoty dochodu określonej w zeznaniu. Zatem jeśli wydatki przewyższają dochód, to kwotę wykazaną do odliczenia trzeba ograniczyć, a gdy dochód nie wystąpił, kwota odliczenia wyniesie zero złotych.
W przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim każdy z małżonków osobno może nabyć prawo do ulgi termomodernizacyjnej, o ile spełni warunki określone w art. 26h updof.
Jeżeli małżonkowie pozostają we wspólności małżeńskiej, a budynek, którego dotyczy przedsięwzięcie termomodernizacyjne, jest objęty tą wspólnością, to mogą oni w dowolnej proporcji podzielić się poniesionymi wydatkami. Wówczas każdy z nich odliczy ustaloną część wspólnych wydatków od swojego indywidualnie określonego dochodu. Gdyby jednak finansowane przedsięwzięcie termomodernizacyjne dotyczyło np. budynku, którego wyłącznym właścicielem jest jeden z małżonków (tj. należącego do jego majątku osobistego), a nie osiągnął on dochodu lub uzyskał dochód zbyt niski, aby odliczyć całą kwotę wydatków, wówczas nie może nieodliczonej części wydatków "przekazać" do odliczenia od dochodu przez współmałżonka. Co ważne, kwota odliczenia niemająca pokrycia w dochodzie podatnika za dany rok podatkowy nie przepada. Możliwe jest w takim przypadku skorzystanie z rozwiązania, w myśl którego nieodliczona część wydatków podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek (art. 26h ust. 7 updof).
Odnosząc się do sytuacji opisanej w pytaniu, skoro jeden z małżonków w 2020 r. poniósł stratę, a drugi - wykazał dochód, który pozwolił na odliczenie tylko części wydatków poniesionych w 2020 r. na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ich wspólnym budynku mieszkalnym, to nieodliczoną część wydatków małżonkowie będą mogli odliczać w zeznaniach składanych za kolejne lata podatkowe, nie później niż w zeznaniu za 2026 r.
Z pytania wynika, że małżonkowie mają wątpliwości, jak w praktyce zastosować ulgę w zeznaniu za 2020 r., gdy zamierzają złożyć wspólne zeznanie podatkowe, przy czym jeden wykaże stratę, a drugi - dochód niewystarczający do odliczenia całej kwoty wydatków termomodernizacyjnych. Należy zauważyć, że w tej sytuacji do zeznania trzeba dołączyć załącznik PIT/O, a skoro małżonkowie rozliczają się wspólnie, to powinni sporządzić jeden taki załącznik. Służy on do wykazania m.in., z jakich odliczeń od dochodu, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych, oraz w jakiej wysokości, korzysta podatnik i małżonek. Łączną sumę tych odliczeń przenosi się następnie do odpowiednich pól w zeznaniu celem ich odliczenia odpowiednio od dochodu podatnika i małżonka. Przy czym jak wynika z opisu zamieszczonego w części B formularza PIT/O, przeznaczonej do wykazania odliczeń od dochodu, w tym wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, suma kwot wykazywanych w poszczególnych wierszach, osobno w kolumnie "podatnik" oraz "małżonek", nie może przekroczyć kwoty dochodu, od którego jest odliczana. W analizowanym przypadku oznacza to, że skoro podatnik poniósł w 2020 r. stratę podatkową i w zeznaniu nie wykaże dochodu, to również w PIT/O nie powinien wpisywać wydatków termomodernizacyjnych. Natomiast skoro żona ma dochód, ale niski, to w PIT/O powinna ograniczyć kwotę wydatków termomodernizacyjnych wykazanych do odliczenia do wysokości tego dochodu. Dodajmy uzupełniająco, że w załączniku PIT/O ani w zeznaniach PIT-36, PIT-36L czy PIT-37 nie przewidziano pozycji, w której podatnicy powinni wykazać kwotę wydatków termomodernizacyjnych poniesionych w roku podatkowym, lecz niemających pokrycia w dochodzie, a tym samym przechodzących do odliczenia na kolejne lata podatkowe.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|