Opłaty za czynności kontrolne przeprowadzone przez sanepid
Restauracja świadczy usługi gastronomiczne w związku z tym podlega okresowym kontrolom prowadzonym przez stację sanitarno-epidemiologiczną. W wyniku jednej z kontroli stacja wystawiła fakturę za badanie laboratoryjne żywności i wody. Czy wynikające z niej koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Opłaty za przeprowadzone badania laboratoryjne, pobierane w związku z nieprzestrzeganiem wymagań higienicznych i zdrowotnych są wykluczone z kosztów uzyskania przychodów.
Stosownie do przepisów ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej (zwanej dalej PIS) należy m.in. sprawowanie bieżącego nadzoru sanitarnego poprzez kontrolę przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w szczególności dotyczących:
- higieny środowiska, a zwłaszcza wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, powietrza w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, gleby, wód i innych elementów środowiska w zakresie ustalonym w odrębnych przepisach, czy
- nadzoru nad jakością zdrowotną żywności.
PIS pobiera opłaty za przeprowadzone badania laboratoryjne oraz inne czynności wykonywane przez jej inspektorów w związku ze sprawowaniem bieżącego i zapobiegawczego nadzoru sanitarnego. Obowiązek ich ponoszenia dotyczy osób bądź jednostek organizacyjnych, które są zobowiązane do przestrzegania wymagań higienicznych i zdrowotnych. Jeżeli jednak w wyniku badań nie stwierdzono naruszenia żadnych wymagań, podmiot nie pokrywa kosztów przeprowadzonych u niego czynności kontrolnych. Wynika tak z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zatem wspomniane opłaty są pobierane, gdy kontrolowany podmiot naruszył wymagania higieniczno-zdrowotne. Opłaty te mają wówczas charakter sankcji za nieprzestrzeganie stosownych przepisów. Na gruncie podatkowym do opłat tych mają zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 50 updof i art. 16 ust. 1 pkt 54 updop. A te z kolei wykluczają z kosztów uzyskania przychodów opłaty sankcyjne podlegające wpłacie do budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|