Odsetki związane z wypłatą dywidendy
Spóła zapłaciła odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy oraz odsetki dla akcjonariuszy z tytułu opóźnienia w wypłacie dywidendy. Czy wspomniane odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów?
Zarówno odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy, jak i odsetki wypłacone akcjonariuszom z tytułu opóźnienia w jej wypłacie nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy nie zostały wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 updop. Rozstrzygając, czy wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić związek tych wydatków z przychodami podatnika.
Stosownie do art. 15 ust. 1 updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest więc od powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika. Musi m.in. istnieć bezpośredni lub chociażby potencjalny związek przyczynowy między wydatkiem a przychodem.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2016 r., nr IPPB6/4510-277/16-4/SO wyjaśnił, że przy ocenie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od kredytu konieczne jest ustalenie celu, na jaki zaciągnięty został kredyt. Jedynie odsetki od kredytu związanego z uzyskaniem przychodów bądź zachowaniem/zabezpieczeniem źródła przychodów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Pozyskanie środków na wypłatę dywidendy ma bezpośredni związek z czystym zyskiem, podlegającym podziałowi. Oznacza to, że dotyczy tej części osiągniętego dochodu, która pozostanie po opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W związku z tym, wydatki związane z kredytem zaciągniętym na wypłatę dywidendy, w postaci odsetek, prowizji i innych opłat, jako związane z kategorią wydatków niebędących kosztami uzyskania przychodów, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Organ podatkowy dla potwierdzenia słuszności wyrażonego poglądu powołał się na stanowisko NSA wyrażone w uchwale składu siedmiu sędziów z 12 grudnia 2011 r., sygn. akt II FPS 2/11. Zdaniem NSA jedynie odsetki od kredytu związanego z uzyskaniem przychodów bądź zachowaniem (zabezpieczeniem) źródła przychodów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Kredyt na wypłatę dywidendy nie wypełnia przesłanek przepisu art. 15 ust. 1 updop, zatem wydatki z nim związane nie są kosztem uzyskania przychodów. Tak rozstrzygnął również NSA w wyroku z 6 kwietnia 2016 r., sygn. akt II FSK 344/14.
Do kosztów podatkowych nie można też zaliczyć odsetek od dywidend. Odsetki te zostały wprost wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 13a updop jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|