Udzielona pożyczka po uznaniu jej przez przedsiębiorcę za nieściągalną
Przedsiębiorca będący podatnikiem PIT udzielił pożyczki spółce, która nie spłaciła jej w wymaganym terminie. Wobec tego przedsiębiorca wniósł pozew do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a następnie nadał temu nakazowi klauzulę wykonalności uprawniającą do egzekucji należności. Komornik wydał postanowienie, na mocy którego umorzył prowadzone postępowanie egzekucyjne, wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji w związku z brakiem majątku dłużnika. Czy kwota nieściągalnej pożyczki jest u przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodów?
Podatnik nie ma możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku braku spłaty pożyczki, nawet w sytuacji gdy została ona uznana za nieściągalną.
Na podstawie art. 22 ust. 1 updof, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.
Przepis art. 23 ust. 1 pkt 27 updof wyklucza z kosztów uzyskania przychodów udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki.
Wobec tego należy uznać, że u pożyczkodawcy kwota udzielonej pożyczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Nie ma tutaj znaczenia fakt jej nieściągalności, który został odpowiednio udokumentowany. W tym przypadku nie znajdzie bowiem zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 20 updof. Na jego podstawie nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności lub ich części, które uprzednio na podstawie art. 14 updof zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 23 ust. 2 updof.
Udzielenie pożyczki nie powoduje powstania przychodu należnego. W związku z tym kwota udzielonej pożyczki nie stanowi wierzytelności, którą można w razie uznania jej za nieściągalną zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
W rezultacie kwota pożyczki, w stosunku do której komornik wydał postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego ze względu na bezskuteczną egzekucję (w związku z brakiem majątku dłużnika), nie jest kosztem uzyskania przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|