Zapłata zaliczki za poczet usługi, która będzie wykonana w przyszłym okresie rozliczeniowym
Kontrahentowi wpłaciliśmy zaliczkę za usługę, która ma być wykonana w przyszłym okresie rozliczeniowym. Potwierdza to wystawiona przez kontrahenta faktura zaliczkowa. Czy możemy ująć kwotę zaliczki do kosztów i wpisać do podatkowej księgi?
Kwoty wpłaconej zaliczki nie należy traktować jako kosztu podatkowego, więc nie ma obowiązku jej ujęcia w podatkowej księdze aż do czasu, gdy zostanie zaliczona na poczet ceny po wykonaniu usługi.
W podatkowej księdze przychodów i rozchodów ujmuje się m.in. koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof. Do tej kategorii zalicza się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof. Na gruncie tej definicji wykształcił się pogląd, że jednym z warunków uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów, jest jego definitywny charakter.
Z art. 23 updof, który zawiera katalog kosztów nieuznawanych za koszty podatkowe, nie wynika wprost zakaz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wpłaconych zaliczek. Jednak oceniając charakter takiego wydatku, trzeba mieć na uwadze, że zaliczka to kwota wpłacona na poczet przyszłych należności, która stanowi część ceny. Przy czym w razie wykonania umowy zaliczka podlega zaliczeniu na poczet należnego świadczenia, natomiast gdy umowa nie dojdzie do skutku (strony zgodnie odstąpią od jej wykonania), strona, która zaliczkę otrzymała, ma obowiązek ją zwrócić (art. 494 Kodeksu cywilnego).
Nasuwa się zatem wniosek, że zaliczka nie ma charakteru definitywnego, a w rezultacie jej wpłata nie daje podstawy do uznania jej za koszt uzyskania przychodów. Tak więc, mimo że podatnik dokonał wpłaty na rzecz kontrahenta i ma potwierdzenie wydatku w postaci faktury zaliczkowej, nie musi ewidencjonować tego zdarzenia w podatkowej księdze. Zaliczka będzie stanowić koszt uzyskania przychodu dopiero, gdy zostanie wykonane i udokumentowane świadczenie, w ramach którego została uiszczona.
Dodajmy uzupełniająco, że informacyjnie kwotę wpłaconej zaliczki na poczet zakupu usługi podlegającej wykonaniu w przyszłym okresie rozliczeniowym można odnotować w podatkowej księdze w kolumnie 17 "Uwagi". Jak wskazuje ust. 18 objaśnień zamieszczonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544), zwanego dalej rozporządzeniem, kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-16, ale może być także wykorzystywana np. do wpisywania pobranych zaliczek, obrotu opakowaniami zwrotnymi. Uważamy, że również może być wykorzystana do wpisania wpłaconych zaliczek.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|